10 действащи рецепти как да ползвате содата за хляб в градината

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Средството е безвредно, ще ви спаси от фитофтора, голи охлюви, въшки и много болести

По лавиците на магазините има много препарати и средства, които обещават бързо лечение на градината, но ако не можете да отделяте редовно големи суми за закупуването им или пък предпочитате по-здравата продукция, обърнете се към народната медицина. Доказано средство при борбата с много болести по зеленчуците и плодните култури е содата за хляб. Тя е подходяща не само за приготвянето на питки или мекички, но и за много градински дела. Трябва да имате предвид, че употребата на содата в градината не е опасна за хората и плодовете и зеленчуците могат да се консумират дори и при прилагането й върху растенията.

Четете още: Опитът от миналото лято: Още 20 безценни ползи от содата за хляб в градината и дома

Брашнестата мана по цариградското грозде, касисът, малините и къпините често е голям проблем. Болестта засяга и краставиците, тиквичките, тиквите. За да се спасите от нея, трябва да разредите в 10 литра вода 4 с.л. сода и да обработите листата на поразените растения. Тази процедура е най-добре да се прави вечерно време, като се редува през интервали от седмица.

Сивото гниене по гроздето е болест, която през тази година нанесе масови щети на места, особено в Северна България. За борба с нея можете успешно да прилагате сода бикарбонат. Профилактично можете да обработвате лозето със соден еликсир – 4 с.л. на 10 литра вода с интервал от 10-14 дни.

Фитофтората при доматите е много опасна. Тя може да ви лиши от реколта. За да се избавите от нея, трябва да действате още когато засаждате разсадите. Две седмици след засаждането му в почвата е добре да опръскате с разтвор на сода, като повтаряте обработките на всеки 7-10 дни. При такъв подход можете да избегнете появата на фитофтората на доматите, а заедно с това и да повишите захарността на узряващите плодове. Разтворът се прави от 3 с.л. прах на 10 литра вода.

Пожълтели ли са краставиците, можете да ги спасите със сода. Използвайте 1 с.л. сода на кофа вода. Така ще удължите плододаването на растенията и ще възпрепятствате преждевременното пожълтяване на листата. Разтворът се прилага не чрез опръскване, а чрез поливане около корена – по 500 мл на всяко растение, като предварително почвата е навлажнена. Подхранването се прави след първата масова вълна на плодоваване, а след това през ден в рамките на седмица.

Срещу гъсеници по дърветата пригответе разтвор от 5 с.л. сода на 10 литра вода. Така ще избавите растенията от листогризещите вредители. Пръскайте обилно, като повторите процедурата след 3-4 дни.

Гъсениците по зелето също са вредоносни. Те са личинки на бялата зелева пеперуда. Забележите ли такива, просто напудрете със сух соден прах още в ранно утро и след това дъждувайте с лейката.

Голите охлюви не понасят сухата сода за хляб, тъй като тя разяжда нежните им телца. За тази цел е нужно да напудрите със сода местата на струпване на безгръбначните или за профилактика да направите ивица от сода по периметъра на лехата.

Мравките могат да бъдат много досадни в градината. Содата за хляб е първото средство, към което трябва да посегнете, когато искате да се справите с тях. На местата на струпване посипете суха сода и те веднага ще напуснат „бърлогата“ си.

Листните въшки са най-разпространените вредители по насажденията в двора, независимо дали са зеленчукови, плодови или цветни. За да се спасите бързо от това нападение, трябва да опръскате с разтвор от 10 литра вода и 4 с.л. сода. Работете вечер, като пръскате през 3-4 дни.

Хоботниците често нападат ягодоплодните храсти още при засаждането им. За да защитите храстите от дейността на този вредител, трябва да опръсквате 2-3 пъти през 4-5 дни при залагането на пъпките. За тази цел пригответе разтвор от 2 с.л. сода в кофа вода, като обилно опръсквате с него храстите, както земята под растенията.

Четете още

9 начина за употреба на содата за хляб в градината

Сода за хляб за здрави луковици и листа

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА