10 БГ сорта пшеница тестват учени в условията на променящ се климат

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Изключително впечатление правят сортовете „Лазарка“, „Мерилин“ и „Пчелина“

Възможностите на българската селекция за по-качествено и устойчиво производство на пшеница в рискова среда проучват учени от Добруджанския земеделски институт. На две локации – в Генерал Тошево и в полетата на Институт по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ – Садово се правят проучвания на родните сортове пшеница, стана ясно от презентация на  доц. д-р Галина Михова, селекционер в Добруджански земеделски институт – Генерал Тошево по време на международно изложение. Една от целите е предоставяне на устойчива биоресурсна база на регионално и национално ниво. „В рамките на Националната научна програма дейностите бяха реализирани чрез проучване на голяма колекция от сортове пшеница с различен екологогеографски произход, с различно фенологично развитие, с различно ниво на качествени показатели и различна устойчивост към биотичен и абиотичен стрес. Българската селекция се отличава с по-висока озърненост на класа – голям брой зърна в клас и по-висока абсолютна маса.“, каза доц. д-р Михова.

Изведени са резултати от полетата на Добруджански земеделски институт – Генерал Тошево и Институт по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ – Садово – едните в житницата на България – Добруджа в Северна България, другите в Южна България. При условията на Северна България най-висока корелация с добива е установена със сумата от активните температури от изкласяване до навлизане в стопанска зрялост. Това е в рамките на тригодишния период на ННП. Това е периодът, когато става реализирането на продуктивния потенциал на сортовете. При условията на Южна България най-висока корелация е установена между добиви със сумата на валежите след прехода на температурите през 5 градуса до изкласяване – т.е. когато има формиране на продуктивната братимост, когато има натрупване на биомаса, която дава възможност на по-късен етап да се реализира и продуктивността на сорта. Резултатите от преходните три реколтни години се получават в условията на много рискови фактори – в това число 2019 г. и 2020 г. в района на Добруджа, когато ситуацията беше трагична заради сушата. В същото време миналата година е една от най-успешните за зърнопроизводството, съобщават от Селскостопанска акаделия.

„С много висока продуктивност се отличават сортовете на Добруджански земеделски институт – Генерал Тошево, ССА, сорт „Драгана“, „Калина“, „Киара“, „Корона“, „Косара“, „Кристалина“, „Рада“.

Изключително впечатление правят сортовете „Лазарка“, „Мерилин“ и „Пчелина“. Те са сортове от група А. Това са силни пшеници, при които безспорно съчетаването на продуктивност със сравнително висока стабилност и качество е безспорен селекционен успех. Високи резултати са получени и от сортовете, създадени в Институт по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ – Садово. Там добивите варират от 750 кг/дка до 850 кг/дка. Резултатите показват, че най-голям ефект върху продуктивността има генотипа.“, допълни още доц. д-р Михова. След това е ефектът на факторите генотип – локация. Това потвърждава необходимостта от изпитване на сортовете с цел тяхното коректно райониране при различни почвено-климатични условия. Сортовете от групи А и Б имат средно съдържание на протеин между 12,8% и 13,8%.

Екипът работи в рамките на Работен проект 1.1. „Селскостопански екосистеми, адаптирани към климатичните промени“ от Компонент 1. „Климатични промени, екосистемни услуги и хранителни системи“ на Националната научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“. Бяха представени най-важните резултати от работата през широк кръг от заинтересовани лица в областта на земеделието. Очертаха основните предизвикателства, свързани с променящите се климатични и агрометеорологични условия в страната и селекционни решения за преодоляването им. Поставиха фокус за ефективен диалог между наука, бизнес и администрация за вземане на информирани решения и изготвяне на политики в областта на земеделието, основани на научни данни. Анализът обхвана агроклиматичните условия за отглеждане на основните групи земеделски култури, представяне на растителната селекция, която може да се превърне в инструмент за справяне с климатичните промени.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА