Животновъди с готовност за протест в неделя, ако до петък няма плащания по мярката заради войната в Украйна

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Представители на няколко браншови организации представиха списък с 4 искания, които да помогнат за оцеляването на сектора

Настояваме до края на седмицата да бъдат изплатени на всички производители полагащите им се компенсации по украинската помощ. Това заявиха на пресконференция представители на животновъдния бранш.

“33 милиона лева са усигурени и преведени по сметката на Държавен фонд “Земеделие” и чакат просто да бъдат изплатени. За да се случи това обаче,  трябва да се събере управителният съвет, да вземат решение утре и в четвъртък да изплатят парите на хората. Едно от решенията в подписания меморандум през септември бе за пълно и своевременно изплащане на средствата по мярката заради войната в Украйна, а вече повече от месец парите все още не са изплатени напълно”, заяви Димитър Зоров, председател на Управителния съвет на Националния съюз на говедовъдите в България.

“Положението в говедовъдния сектор е изключително тежко. Всеки ден се изтребват стотици животни, които са от генетичния фонд на страната, масово клане, масово ликвидиране на стадата. Незабавно трябва да бъдат изплатени обещаните средства от подписания меморандум в следствие на протестите през септември”, заяви Цанко Цанев, член на УС на Асоциацията на земеделските производители в България.

“Призоваваме държавата и управляващите до края на седмицата този проблем да бъдат решен и средствата, които са подсигурени по украинката мярка да бъдат платени. В противен случай, в неделя вместо да гласуват българските работещи хора, ще ги приканим да излязат на протест”, коментира от своя страна Бойко Синапов, председател на УС на Обединени български животновъди.

Отпадане на модуларната ставка и по-висок бюджет за необвързано подпомагане и местни породи

“Второто ни искане е за отпадане на модуларната ставка. Всички хора трябва да получават еднакви пари, тъй като имат и еднакви разходи. Трето – намиране на бюджет и ставката, която е по необвързаното подпомагане да бъде не по-малка от досегащната, а  именно 190 лв на говедо и 350 лв. И четвърто – да бъде осигурен бюджет за местните породи, за да получат толкова, колкото се получавали до този програмен период”, коментира още Зоров.

Това са основните неща, които трябва да бъдат направени спешно и тогава вече можем да мислим и правим дългосрочни планове.  Да, солидарни сме с Украйна, но ние и без война тук в момента загиваме”, допълни Зоров.

Агрозона потърси за коментар представители на други сектори в животновъдния бранш, които също се включиха в протестите през септември, но не се присъединиха към пресконференцията на колегите си говедовъди. Ето и какво казаха те относно причината да не вземат участие в тази пресконференция.

“Част от темите, които са засегнати в пресконференцията по-скоро се отнасят за колегите от говедовъдния бранш, например модуларната ставка не се прилага в овцевъдството”, коментира за агрозона Симеон Караколев председател на управителния съвет на Националната овцевъдна инкозаводна асоциация.

“По отношение на изплащане остатъка от средствата по мярката заради войната в Украйна очакваме скорошно развитие по темата за отпадане на таваните по помощта и решение на Европейската комисия по темата”, допълни той.

“Подкрепяме позицията на колегите говедовъди за това, че по-скоро трябва да се проведе и работната група за определяне методиката при разплащане на средствата по програмата de minimis”, коментира още Караколев.

“Относно позицията им за оставка на министър Вътев и кабинета на министерство на земеделието на този етап не се фокусираме върху това”, заключи той.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА