Вижте кои сортове десертно грозде се признават по обвързаното подпомагане в планинските райони

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Интервенцията няма да може да се комбинира с няколко други схеми (+ списък)

Интервенцията „Обвързано с производството подпомагане на доходите за плодове и зеленчуци в планинските райони“ от Стратегическия план за развитие на земеделието, който действа от настоящата година, предоставя право на подпомагане на земеделски стопани, чиито стопанства са изцяло в планински райони и са с размер до 1,5 ха.

Земеделските стопани стопанисват и заявяват за подпомагане минимум 0,5 ха (заедно или поотделно) допустими за подпомагане площи с плодове и зеленчуци от следните видове култури: фасул (за зърно и зелен), домати, краставици, корнишони, патладжани, пипер, лук, чесън, моркови, зеле, дини, пъпеши, ягоди, малини, ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, сливи (Prunus domestica) и десертно грозде.

За десертно грозде право на подпомагане имат следните сортове: Болгар; Брестовица; Чауш; Дружба; Гарант; Хибрид VІ-4; Italia (Muscato Italia ) – 318; Кондарев 6; Надежда; Наслада; Перл дьо Ксаба (Перла); Плевен; Плевенски фаворит; Приста; Ранно без семе; Разакия бяла; Русенско без семе; Ряхово; Супер ран болгар; Sultanina – 919; Alphonso Lavallee – 319; Кралски Рубин; Cardinal – 80; Дунав; Flame seedless; Кондарев10; Лисича опашка; Michele Palieri; Мир; Muscat de Hambourg – 202; Мискет плевенски; Мискет русенски; Разакия черна; Русалка 3; Сияна; Тангра; Велика; Зорница или сортовете десертно грозде включени в Общия каталог на държавите-членки на Европейския съюз до 1 март 2023 г. Нямат право на подпомагане по интервенцията площи, които са включени в регистъра по чл. 27 от Закона за виното и спиртните напитки.

 

Изисквания към площите по интервенцията

Заявените площи от кандидатите по интервенцията подлежат на подпомагане, когато:

  1. са заети с фасул (за зърно и зелен), домати, краставици, корнишони, патладжани, пипер, лук, чесън, моркови, зеле, дини, пъпеши, ягоди, малини, ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, сливи (Prunus domestica) и/или десертно грозде и са с минимална площ на парцела 0,1 ха;
  2. отговарят на изискванията за допустимост по Основното подпомагане на доходите за устойчивост;
  3. през 2023 г. на допустимите площи със заявените за подпомагане култури са спазени минималните агротехнически мероприятия, позволяващи получаването на добив от тях, които се установяват при проверка на място (чрез инспекция на земеделското стопанство и/или методи за дистанционно наблюдение).

Площите с “фасул (за зърно)” се заявяват само по една от следните интервенции: Обвързано с производството подпомагане на доходите за протеинови култури или Обвързано с производството подпомагане на доходите за плодове и зеленчуци в планински райони.

Земеделските стопани, кандидатстващи по тази интервенция не могат да заявяват останалите интервенции за обвързана подкрепа за плодове и зеленчуци, с изключение на интервенцията за Обвързано с производството подпомагане на доходите за плодови насаждения до встъпването им в плододаване.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА