Увеличават двойно биопродуктите по училищните схеми

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Всички те ще бъдат от местни производители, предвиждат промени по наредбата за двете схеми

Броят на доставките на биологично произведени продукти да бъде 9 доставки от общо 50 за цялата учебна година и за двете групи хранителни продукти, вместо досегашните 4-6 бр. биологични доставки предвиждат промените в Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения – Схема „Училищен плод“ и Схема „Училищно мляко“, приета с Постановление № 251 на Министерския съвет от 2016 г., предложени от Министерство на земеделието. Те са в процес на обществено обсъждане в продължение на месец.

С предложените изменения на наредбата се цели увеличаване дела на местните и биологично произведени продукти в доставките на плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти в детските градини и училищата в страната. Затова в проекта на постановление е предложено през новия програмен период, който започва от учебната 2023/2024 година, ръст в биодоставките на плодове, зеленчуци и млечни продукти. Предвидено е също така всички биологични продукти, доставяни по схемите, да бъдат произведени от български земеделски стопани. Досегашното изискване за ½ от доставките на плодове и зеленчуци да бъдат от земеделски стопани, регистрирани по Наредба № 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (ДВ, бр. 10 от 1999 г.) ще се отнася само за конвенционално произведените плодове и зеленчуци. По този начин ще се увеличи делът на всички български плодове и зеленчуци.

Следваща цел на промените в наредбата е разширяването на асортимента на продуктите за разпространение сред децата и учениците. Предвидено е включването на нов вид плодове, като допустими за доставка в образователните институции в страната – малини и боровинки в порция по 0,125 гр., не повече от 4 доставки годишно общо. Така се постига основната цел на двете схеми – създаване на здравословни хранителни навици у децата и учениците.

Сред целите на проекта е възможността за директното закупуване на продуктите от признати групи/организации на производители, което е в унисон с националната политика за сдружаване на земеделските производители, както и осигуряване на по-обхватен контрол по отношение на безопасността на доставяните в учебните заведения плодове и зеленчуци по отношение на остатъчните количества от пестициди и предвиждане на отказ на плащане при установени отклонения от нормите.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА