Украйна постави рекорд за износ на зърно през февруари

49% от износа е осъществен чрез експлоатацията на зърнения коридор
Украйна успя да изнесе 6,9 милиона тона селскостопански продукти през февруари 2023 г., което е с 14% повече от същия показател от предходния месец, съобщават от асоциацията „Украински клуб на аграрния бизнес“.
„Такъв ръст стана забележим на фона на спада на показателя миналия месец и това е средната стойност за последните шест месеца. 49% от износа през февруари 2023 г. е осъществен чрез експлоатацията на зърнения коридор, а останалата част по алтернативни маршрути за износ. Трябва обаче да се има предвид, че не всички продукти са успели да преминат физически границата “, обясняват от асоциацията.
Що се отнася до структурата на износа на продукти през февруари 2023 г., тя изглеждаше така:
- зърнени култури: 5,2 млн. тона (царевица – 64%, пшеница – 31%, ечемик – 4%), увеличение от 23% спрямо предходния месец;
- маслодайни семена – 557,1 хил. тона (соя – 59%, слънчоглед – 30% и рапица – 11%), спад от 30%.
- растителни масла – 435,7 хил. тона (слънчогледово масло – 93%, соево масло – 6%), увеличение от 4%.
- кюспе след извличане на растителни масла – 414,1 хил. тона (слънчоглед – 85%, соя – 15%), спад от 4%.
„През февруари 2023 г. е регистриран най-големият месечен износ на зърнени култури от началото на войната – 5,2 млн. т. Част от този ръст се дължи на намалението на износа на маслодайни семена. В Украйна тясното място не е наличието на продукти за износ, а възможността за износ през доста тесни канали“, обясниха анализаторите.
Следователно, със спада на износа на маслодайни семена поради края на експортните запаси от рапица и пренасочването на слънчогледовите семена към вътрешния пазар, се появи възможност за износ на повече зърнени култури.
„Най-належащият въпрос за износа на селскостопанска продукция продължава да бъде въпросът за удължаване на работата на зърнения коридор. В същото време този въпрос е остър не само за украинските фермери, които сега се нуждаят от приходи от износ за пролетната сеитба и по-нататъшното оцеляване, но и за световната общност.
Международните вериги за доставка на храни и глобалната продоволствена сигурност, включително световните цени на храните и нивата на глада, отново ще бъдат изложени на значителен риск поради изкуственото намаляване на руския износ на украински зърнени и маслодайни семена“, обобщават от асоциацията.