Предложение за Стратегическия план на България: Браншовици настояват за плащане на стандартен производствен обем

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Бюджети по сектори и диференциран СЕПП да бъдат заложени в стратегическия план на страната за следващия програмен период. За това настояват 12 браншови организации от т.нар.недофинансирани сектори. Освен това те настояват да има тавани по Първи и Втори стълб за всяка схема и мярка.

Плащанията на стопанство да се определят на базата на стандартен производствен обем – това е вторият вариант, който  предлагат браншови организации от приоритетните сектори (животновъдство, плодове и зеленчуци, био производство, пчелари и млади фермери), във връзка с изготвянето на Стратегическия план на България в програмен период 2021-2027 г.

С този подход могат да се постигнат две основни цели, според браншовиците. От една страна, ще бъдат компенсирани приоритетните сектори – така наречените недофинансирани сектори, за неравномерното разпределение на субсидии за периода 2007-2020 г. и силно влошената конкурентоспособност при тях. Втората цел е справедливост в разпределението на Европейското подпомагане и балансирано развитие на селското стопанство в страната. десетки хиляди стопанства от недофинансираните сектори изпитват остра нужда от механизация и инвестиции, все още.

Очаква се този подход да допринесе за повече справедливост и да създаде добавена стойност, която да остава в страната. Очаква се също така да има положителен социален и демографски ефект в селата.

Организациите, подписали меморандума са:

Добруджански овощарски съюз

Съюз на Дунавските овощари

Българска асоциация на малинопроизводителите и ягодопроизводителите

Национален съюз на градинарите в България

Българска асоциация биопродукти

Национално сдружение на малките семейни ферми и преработватели

Национална овцевъдна и козевъдна организация

Национална асоциация на младите фермери в България

Асоциация за защита на дребни земеделски стопани

Сдружение за биологично пчеларство, Национална био асоциация.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА