Ето какви ценности има във фонда на Централна селскостопанска библиотека

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

По случай 24 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Селскостопанска академия представи малка извадка от Фонда на Централна Селскостопанска библиотека.докторанти, ССА, Agrozona.bg

„Ступан. Земледелско-економически вестник‟ е първото българско издание на селскостопанска тематика, което започва да се издава през 1874 г. във Видин от Димо Хранов и да се отпечатва в печатницата на Д. Иванеску в Букурещ. На 1 юни 1874 г. излиза 6-та книжка, в която четем дописката „Народните училища спрямо земледелието‟. Авторът дава ценни съвети за развитието на земеделското образование, защото „училищата са едно от най-главните средства, чрез които може да напредне един народ не само душевно, умствено, но и веществено, то и ние без тях (училищата) не можем да достигнем напълно желаемата цел и в земледелско- стопанско отношение‟.

„Сборник за народни умотворения, наука и книжнина‟ води своето начало през 1889 г. Негов основател и главен редактор е д-р Ив. Шишманов и се издава от Министерство на народното просвещение. Разделен на няколко части – научен отдел, книжовен отдел и народни умотворения, сборникът се превръща в образец за издание, събрало българщината в себе си. В първи том на сборника е публикувана за първи път част първа на романа „Под игото‟ на патриарха на българската литература Иван Вазов – роман из живота на българите в предвечерието на Освобождението.

1844 е годината, в която един родолюбив българин – Константин Фотинов, започва да списва и издава първото българско списание „Любословие‟: „за ради познание и человеческо разумно просвещение‟. Да се преклоним пред делото на светите братя Кирил и Методий с няколко реда, събрани в края на неговия първи брой, приканват от Селскостопанска академия:

Учение прави человека мирен и спокоен.

Учението е почест на сичките человеци.

Учението ражда секакво добро и слава.

Учението е крепкий подпора на живота.

Учението е по почтено от богатството.

Който има учение има и повече ум.

И стар человек да учи не е укорно.

Двойно гледат ония, които се учат.

Който се учи трябва да има и ум.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА