Сливенското село Селиминово- раят на магаретата

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
7 Минути

400 магарета отглеждат във фермата си в Сливенското село Селиминово Иван и Марчело Кючукови, баща и син. Непретенциозните животни разполагат с 1000 дка земя за собствени нужди, а за тях се грижат още 7 души, работници във фермата. Единствените производители на магарешко мляко у нас започват бизнеса си почти на шега. За предизвикателствата в това да си пръв в някое начинание, за ползите и предимствата на магарешкото мляко и за бъдещите планове на фермата разказва 23- годишният бивш борец Марчело Кючуков.
Посещението ни в село Селиминово започва от пасището, на което се намират магаретата. Посрещат ни както най- старите членове на стадото, 6-7 годишни магарета, така и най- новите- няколко месечни малки магаренца. Разнообразието във външният им вид също не липсва. С просто око се открояват поне 4-5 различни породи, с вариация в цветовете от русо до катранено черно. Марчело споделя, че екземплярите в стадото са събрани от различни райони на страната.


Пионери като на шега

Преди 6 години, в свободното си време Иван попада на статия в онлайн пространството, която подробно обяснява ползите от магарешкото мляко. Вдъхновен от това, той решава да започне малък бизнес със сина си, като не след дълго разбира, че всъщност е първият и единствен производител на млечни продукти от магарешко мляко у нас. Започва с едва десетина животни, като към момента стадото вече наброява 400 магарета, мъжки и женски екземпляри.

Подпомагане в сферата

Преди година семейството решава да кандидатства за подпомагане в Държавен фонд „Земеделие“. Това обаче се оказва не до там лесна задача. Като пионери в отглеждането на магарета оказва се, такава възможност не съществува. Въпреки това те са решени, че ще открият начин и продължават да разработват идеите си и да правят проучвания, с цел да станат пионери и във въвеждането на помощи за отглеждане на този вид животни.

Предизвикателства в отглеждането на магарета

Спокойни и непретенционзни животни, така описва Марчело магаретата. 400-те животни от стадото разполагат с 1000 дка земя в покрайнините на селото. Прекарват и деня и нощта на открито, като обикновено се разделят на няколко групи по 100 животни, които задължително се придружават от някой от работниците във фермата. Чакалите не липсват от Сливенските гори, затова човешкото присъствие в магарешкото стадо е задължително. Обикновено хищниците нападат най- малките, които трудно могат да се защитят сами, ако обаче магаретата се движат групово тогава опасността е по- малка, споделя още младият фермер.

Най- скъпото мляко в света

Към момента добитъкът се използва единствено за производството и продажбата на прясно мляко. По думите на Марчело, продуктът е все още непознат на българския пазар, а цената му е висока и са малко авантюристите, склонни да опитат скъпото мляко. Всъщност, именно млякото от магарета, оказва се, е едно от най- скъпите на международните пазари. Цената на наситеното с полезни вещества мляко достига до 75 лева за литър у нас, а в чужбина се търгува дори още по- скъпо.
В бъдеще младият фермер и баща му планират да започнат бизнес и с магарешкото месо. Идеята им е мъжките екземпляри, които към момента представляват половината от стадото да се използват за тази цел, докато женските продължат да осигуряват мляко.

Ползи от магарешкото мляко

Магарешкото мляко може да звучи като модерно новодошло на пазара на мляко, но в действителност то се е използвало от древните гърци и римляни като здравословна напитка и овлажняващо кожата козметично средство. Наскоро то отново започна да набира популярност, особено в някои части на Европа, като се харесва както на любителите на авантюристични храни, които искат да опитат нови храни и напитки, така и на тези, които се стремят да ядат натурални храни с ползи за здравето.
Марагешкото мляко е богато на витамини, минерали и протеини. По-специално, то печели много внимание като алергенна и стимулираща имунитета храна. Като се има предвид значително по-ниското му съдържание на казеин, много хора с алергия към протеин от краве мляко могат да понасят магарешко мляко, тъй като то не причинява алергичен отговор.
Друг важен компонент на магарешкото мляко е лактозата. Тя помага на тялото да усвои калция, който е важен за здравите кости.
Млякото също така съдържа съединения, които могат да укрепят имунната система и да инхибират растежа на бактерии, вируси и други инфекции.
Лабораторно проучване показва, че магарешкото мляко има способността да стимулира освобождаването на цитокини- протеини, които стимулират имунната система. Същото проучване установява, че то кара клетките да произвеждат азотен оксид, съединение, което помага за разширяване на кръвоносните съдове. Азотният оксид може да подобри притока на кръв към кръвоносните съдове, което от своя страна намалява кръвното Ви налягане.

Магарешко мляко в козметиката

Магарешкото мляко се използва и за нещо повече от храна. То е също толкова известно с използването си като съставка в козметиката. Всъщност вероятно ще имате много по-голям късмет да намерите хидратиращи кремове и сапуни, отколкото чисто магарешко мляко. Протеините в него имат способността да привличат и задържат вода, което го прави отличен хидратант.
Някои от протеините в магарешкото мляко функционират и като антиоксиданти. Те помагат за защита на клетките от окислителни щети, включително тези, причинени от излагане на слънце, като по този начин служат за превенция срещу стареене. Козметичните продукти, които могат да съдържат магарешко мляко като основна съставка, включват кремове за кожа, маски за лице, сапуни и шампоани.


Информация за други необичайни ферми у нас и по света, актуални новиви и теми в селското стопанство и агробизнеса може да прочетете в брой 108 на списание Агрозона:

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА