Швейцарците решават дали да забранят употребата на изкуствени пестициди

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Швейцария може да стане първата европейска държава, която ще забрани употребата на изкуствени пестициди. Референдум по въпроса е насрочен за 13 юни. В световен мащаб само Бутан има пълна забрана за употреба на синтетичните пестициди. Поддръжниците на забраната посочват, че изкуствените продукти причиняват сериозни здравословни проблеми и намаляват биологичното разнообразие. Производителите пък твърдят, че техните пестициди са строго тествани и регулирани, могат да се ползват безопасно и реколтата намалява без тях.

Друга инициатива, по която швейцарците ще гласуват в същия ден, е насочена към подобряване на качеството на питейната вода и храната в страната, като се спре прякото субсидиране за фермери, използващи изкуствени пестициди и антибиотици при отглеждането на добитъка.

Предварително проучване, направено в страната показва, че 48% от анкетираните подкрепят инициативата за питейна вода, а 49% подкрепят забраната за пестициди. Ако бъдат приети, предложенията дават на фермерите до 10 години да извършат прехода, което ще позволи на Швейцария да стане пионер в органичните храни, както и пример за останалия свят, посочи швейцарският производител на вино Роланд Ленц, цитиран от reuters.com. „Застрашена е чистотата на водата, която е една от основите на живота“, казва Ленц, 51-годишен биологичен фермер, чието лозе е заобиколено от фермери, които се противопоставят на инициативата.

Syngenta, която е със седалище в Швейцария и собственост на Китайската национална химическа корпорация, се противопоставя на двете инициативи, като казва, че забраната би намалила земеделските добиви с до 40%.

“Последиците от неизползването им са ясни: по-малко регионални продукти, по-високи цени и повече внос. Това не е в интерес на потребителите, нито в интерес на околната среда”, каза говорител на Syngenta.

Инициативата за чиста вода също така иска фермерите да спрат да използват вносни фуражи за животни, да ограничат броя на кравите, свинете и пилетата в Швейцария, заедно с оборския тор, който произвеждат, тъй като може да замърси питейната вода. “На хората се пробутва един романтичен образ на земеделие в Швейцария, който е далеч от реалността”, каза Паскал Шайвилер, поддръжник на кампанията за чиста вода, според която 1 милион швейцарци пият замърсена вода.

Швейцарският фермерски съюз е на мнение, че обществото не разбира работата на фермерите. „Много хора в градовете си мислят, че ако отглеждат два домата на балкона си, разбират от земеделие“, каза Мартин Хааб, президент на Цюрихската фермерска асоциация.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА