С помощ по подмярка 16.1: Учени проучват възможностите за микоризиране на овошки с трюфели

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Български учени проучват възможностите за микоризиране на овошки с трюфели. Това става по проект, изпълняван по подмярка 16.1. „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“ от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Първата научно-практическа конференция в рамките на проекта се проведе в Брезово и беше организирана от оперативна група „Агромид Трюфел ДЗЗД”, със съдействието на община Брезово. В конференцията взеха участие различни заинтересовани страни от общините Брезово и Раковски. Колективът на оперативната група се състои от учени, представители на Института по декоративни и лечебни растения (ИДЛР) към Селскостопанска академия и от Лесотехническия университет (ЛТУ), с компетенции в областите растениевъдство, овощарство, физиология на растенията, молекулярна и приложна микология, почвознание, икономика и управление на ресурсите и природоползването.

Цел на проекта е да се микоризират плододаващи овощни дървета в плантация от сливово насаждение, основно с черен летен трюфел и негови щамове, но и с други видове трюфели, които са по-малко популярни у нас. Конкретните задачи при изпълнението на проекта обхващат: оценка на състава на почвата в съществуващо овощно насаждение; сравнителен анализ на почвени проби от естествени находища на трюфели у нас; оптимизиране на почвения състав и структура при опитните растения; инокулация на овошките с подбрани щамове от съответния вид трюфел; определяне и тестване на различни методи на инокулиране на кореновата система; оценка на степента и вида на микоризация – по формиране на клъстери от коренчета с трюфелова микориза и морфологична характеристика чрез микроскопски анализ.

Успешното осъществяване на проекта се очаква да доведе до установяване на продуктивна плантация от сливови дървета развиващи се в микоризна връзка с черен летен трюфел и създаване и предлагане в търговски мащаб на технология за микоризиране с трюфелов щам на овощни дървета и фиданки, като се предвижда технологията да бъде приложима и при  други обощни видове от сем. Розоцветни, като череши и ябълки. Реализирането на иновацията ще повиши икономическата ефективност на овощното насаждение чрез получаване на продукция от плодове и трюфели, както и предлагане на нов продукт – фиданки с повишен биологичен потенциал и по-висока пазарна стойност. Проектът ще завърши през 2023 г., съобщиха организаторите.

Повече информация за проекта можете да откриете на уебсайта на оперативната група.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА