Розопроизводството излиза на светло

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Министерство на земеделието, храните и горите ще изсветли сектора розопроизводство. За това бе категоричен министър Румен Порожанов по време на заседание на парламентарната комисия по земеделие днес.

В момента определено има дисбаланс между площите и капацитета за производство на розово масло. В различните дестилерии имаме различни неизкупени количества, каза министър Порожанов и описа пиковата обстановка от рекордния добив на розов цвят, като представи позициите на страните, с които се срещна миналата седмица. “Въпросът е това, което е изкупено, да бъде платено на достойни цени за производителите.”, каза той и изтъкна необходимостта от подготовка на закон за регулиране на сектора.

„Поехме ангажимент като министерство, освен да регулираме отношенията между заинтересованите страни, да направим анализ и да вземам решение да определим de minimis за тези производители.“, каза министър Порожанов. „Можем да подпомогнем само регистрираните производители.“, категоричен бе той и допълни: „Насила регистрация няма как да стане, тя е необходима.“

Лавандулата е следващата бомба със закъснител и житницата на България се е превърнала в лавандулова градина, обърна внимание министър Порожанов. „Проблемът е в това, че има голяма реколта и следващата година ще бъде така. Защо да не помислим за обвързана подкрепа за розопроизводството, за да се изсветли браншът. Може би това ще намали подпомагането за животновъдите например, но е необходимо. 15 млн. лв. de minimis се разпределят между картофопроизводители, животновъди, пчелари и други. Тази помощ няма да компенсира ниската изкупна цена.“, каза министър Порожанов

Предварително планираните средства по de minis от 30 ст./кг са недостатъчни. Подкрепата трябва да бъде 15-16 млн. лв. и тя да достигне 50-60 ст. трябва да се регистрират, още повече че сега имат стимул да го направят, каза омбудсманът Мая Манолова. “За мен е притеснително цената да е една и ще сезирам КЗК и НАП, за да се установи дали има картелно споразумение.”, допълни тя.

“2 хил. лв. е технологичното производство на масло, а 12 хил. евро е цената на маслото. Това е печалба от над 170%. Трябва да се регулира този процес така, че по-голяма част от производството да отива при розопроизводителите.”, каза Михайлов, земеделски производител и общински представител Брацигово.

Необходимо е да се построят още розоварни, предложи, кметът на Стрелча Стойно Чачов. По думите му ако държавата подпомага производителите, но няма повече дестилерии, проблеми ще има и занапред.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА