Ревизират наредбата за преходната национална помощ за тютюн и животни

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Актуализират се националните правила за контрол, синхронизират се правилата за проверка по интервенциите

В съответствие с правото на Европейския съюз по отношение на схемите за преходна национална помощ, които се финансират изцяло с национални средства, се прилагат национални правила за контрола и санкции. На основание чл.47 от Закона за подпомагане на земеделските производители, от министъра на земеделието и храните е издадена Наредба № 19 от 2015 г. за реда за контрол на изискванията на схемите за преходна национална помощ. С нея се регламентира редът за извършване на проверки и за извършване на констатации за спазване на изискванията на схемите за преходна национална помощ. Основната идея на наредбата е контрол на разходите на бюджетни средства по тези схеми, а промените в документа, които са качени за обществено обсъждане до 13 ноември т.г. трябва да постигнат три основни цели: Отразяване на новостите в действащото право на Европейския съюз за подпомагане на земеделските стопани, Стратегическия план и промените, приети с изменението на Закона за подпомагане на земеделските производители; Актуализиране на националните правила за контрол и санкции по интервенциите за преходна национална помощ; Синхронизиране на правилата за извършване на проверки по интервенциите за преходна национална помощ и интервенциите, финансирани от европейските земеделски фондове.

Предложените изменения и допълнения в Наредба № 19 от 2015 г. за реда за контрол на изискванията на схемите за преходна национална помощ се налагат поради следните основни причини:

  • В Регламент (ЕС) 2021/2115 е предвидено, че за да се избегне внезапно и значително намаляване на подкрепата в определени сектори в държавите членки, предоставили преходна национална помощ в периода 2015 – 2022 г., те могат да продължат да предоставят преходна национална помощ на земеделски производители. В регламента се посочва, че по отношение на условията за предоставяне на преходна национална помощ, държавите членки могат да решат да променят референтния период до не по-късно от 2018 г. Република България се възползва от тази възможност, като в Стратегически план за развитието на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. (Стратегическия план), във връзка с изпълнението на схемата за преходна национална помощ за тютюн, избира да прилага нов референтен период 2016 – 2018 г. В него е записано, че „Промяната на реда за контрол върху националните доплащания на площ, където изискванията референтния период налага и промяна на подхода – преминаване от метода на средната стойност на 3-те години към метода на предпочитана година сред 3-те.“. Република България избира да предостави възможност на всеки земеделски стопанин да посочи (еднократно при заявяването на схемата) предпочитана година от референтния период 2016 – 2018 г., за която ще бъдат взети предвид изкупените количества за определяне на подпомагането. По преходната национална помощ за говеда, необвързана с производството, референтната дата 28 февруари 2009 г. се променя на 31 декември 2018 г. В Стратегическия план се посочва, че преходната национална помощ има съществен социален ефект за Република България, защото осигурява подкрепа за уязвими сектори на малки и средни земеделски стопани, които имат реални потребности от допълване на дохода и ще насочи допълнително подпомагане към стопани, които не получават подпомагане по интервенциите за директни плащания, освен преходната национална помощ.
  • Новата нормативна рамка за подпомагане на земеделието в ЕС, под формата на допълващи се интервенции, формулирани въз основа на целите и показателите, заложени в Регламент (ЕС) 2021/2115, налага и съответни изменения в Наредба № 19 от 2015 г. Те са свързани както с използваната терминология, така и със съдържанието на уредените в Наредба № 3 от 2023 г. интервенция за преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството, интервенция за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството и интервенция за преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, обвързана с производството. В проекта на наредба са отразени новата реферeнтна дата по интервенцията за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството и новият референтен период по интервенция за преходна национална помощ за тютюн, необвързана с производството. Редът за извършване на констатации за спазване на изискванията на интервенцията за преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството, е синхронизиран с променените условия за допустимост на подпомагането по тази интервенция.
  • За да се избегне създаването и прилагането на различни правила при извършване на проверките, по отношение на идентични по съдържание интервенции, проектът на наредба препраща към правилата за извършване на проверки по интервенциите, финансирани от европейските земеделски фондове, уредени в Наредба № 3 от 2023 г. По отношение на вида и размера на санкциите, налагани при неизпълнение на изисквания на интервенциите за преходна национална помощ, проектът на наредба реферира към съответните норми на изменения Закон за подпомагане на земеделските производители. По отношение установяването на непреодолима сила и извънредни обстоятелства, наредбата създава референция към Наредба № 4 от 2023 г. за условията и реда за подаване на заявления за подпомагане по интервенции за подпомагане на площ и за животни (обн., ДВ, бр. 30 от 2023 г.). Актуализирани са и препратките към актове на ЕС. Създава се преходна разпоредба, с която се предвижда, че за проверките по заявленията за подпомагане по схемите за преходна национална помощ за периода 2014 – 2022 г., подадени преди 1 януари 2023 г., се прилага досегашния ред.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА