Промените в Стратегическия план на дневен ред пред овощари и градинари

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

До края на септември трябва да са готови новите предложения за ревизия на Стратегическия план, каза министърът на земеделието и храните след заседанието на Консултативния съвет по овощарско и зеленчукопроизводство

Ще се прави проверка по веригата от магазина до полето и за плодовете и зеленчуците за ценообразуването и за произхода на продукцията, обясни министъра на земеделието и храните Кирил Вътев след края на Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство, състоял се днес.

На днешния Консултативен съвет на дневен ред са били промените в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. и допълни, че се очакват писмени предложения по темата от участващите представители на браншовите организации.

Според заместник-министър Александър Йоцев днес производителите на зеленчуци и плодове, както и с преработвателите, са поставили въпроси, свързани с определени промени в Плана, които се очаква да бъдат отразени.

По думите на министъра на земеделието и храните Кирил Вътев за този сектор липсва пазарен анализ, който сега спешно трябва да се изготви. Целта е да се установи какъв е делът на вносните продукти в страната, каза министърът и се позова на данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) към момента 40 процента са българските плодове и зеленчуци и 60 на сто – вносните. Мисля, че това е много притеснително. Нормалната цел, която би трябвало да си поставим догодина това съотношение да е 50 на 50, заяви министърът. По думите му интензивно се работи по промените в Плана. „С една част от тях трябва да сме готови още към средата на септември, друга част – до края на декември, но има такива, които изискват съгласуване и трябва до края на септември да сме напълно готови с всичко, защото одобрението от ЕК изисква три месеца“, обясни времевата рамка министърът.

На въпрос на Агрозона как би се постигнало такова съотношение в рамките на година, министър Вътев отговори, че всички стратегии трябва да бъдат съобразени с промените в климата. “Оттук нататък, каквито и стратегии да се правят в земеделието, трябва да се направят на базата на дългослочни прогнози за изменението на климата, защото това вече е факт и всички сме свидетели на това, което се случва”, коментира той.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА