Производители: Малиновите насаждения масово се разорават

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

„Площите с малини намаляват с 1200 дка“, обяви пред „Агрозона“ председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните (БАМ-Я) Божидар Петков. „Интересното в момента е, че масово се разорават малинови насаждения, но не поради факта, ч е стопаните се отказват от отглеждане на малини, а за да бъдат напролет засадени с нови сортове с по-висок генетичен потенциал, с ново направление за пресен пазар или за индустрията с възможност за машинно бране.“, допълни той. През 2019 г. статистиката сочи, че площите с малини у нас са били над 24 хил. дка, като от тях реколтирани са били 22 хил. дка.

2019 г. бе трудна за всички малинопроизводители. През сезона се проявиха всичките възможни нюанси на вреди от промените в климата, като се започне с необичайно високите температури през месец февруари по 18-20 градуса, които провокираха развитието на всички овощни видове, след това пък имаше студове, които повредиха голям процент от плодните пъпки, накрая поройните дъждове оказаха негативно влияние на ягодите, а градушките в началото на май сложиха точка на производството на ягоди почти на 100% в Летница, Попово и Лозница. „Същата бе и съдбата на „лятната“ малина“, коментира Петков. „Загубите на производителите на ягоди и малини бяха огромни. За съжаление, не се получиха компенсации нито от застрахователи, нито помощ от МЗХГ, понеже площите не бяха 100% пропаднали“.

Въпреки големите очаквания на производителите към „есенната“ малина продължителното засушаване и екстремно високите температури през октомври също не позволиха те да съберат качествена реколта. „Добри добиви имаше само там, където бяха създадени, изкуствено или естествено, по-добри климатични  услови и защита“, коментира Божидар Петков. Затова и от БАМ-Я са внесли пакет с предложения от мерки за Програма за подпомагане за борба с вредното въздействие на климатичните фактори върху селското стопанство, и в частност ягодоплодните, които включват мерки за събиране реколтата на зелено, борба с ветровата ерозия, начини за по-голямо внедряване на капковото напояване и др.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА