Пресадете китките: 4 златни правила

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Кои са важните стъпки, за да бъдат здрави и красиви растенията ви

През пролетта всички цветни култури, отглеждани в саксии, започват активния си растеж. Появяват се нови зелени листа, пъпките наедряват и скоро се появят и първите цветове. При някои растения обаче след дългия зимен период на покой голяма част от корените се показват от отворите на дъното на саксията, имат тук-там по някое пожълтяло листо или пък растежът им е спрял. За да са здрави и силни цветята в дома ви, в това време от годината трябва да осигурите и нова порция хранителни вещества.

За тази цел трябва да пресадите или пък да подмените горния почвен слой в саксиите.

Но как да пресадите цветята, ако досега не сте се изправяли пред тази задача? Ето няколко златни правила в това отношение.

 

Съдът

Първо, трябва да изберете правилния съд за цветето. Трябва да имате предвид, че новата саксия не бива да е много по-голяма от старата. Необходимо е да е с 2-3 см по-обемна, за да може да се добави нова почва, която да даде сили на растението. Не трябва да вземате прекалено голям съд, тъй като ако добавите голямо количество нова пръст, цветето в нея ще започне да развива активно кореновата си система и от това ще пострада надземната част. Трябва да имате предвид, че новите саксии трябва да се дезинфекцират преди употреба и в тях да се насипе обеззаразена почва.

 

Дренажът

Второто важно правило, което трябва да спазвате при пресаждането на цветята, е да осигурите качествен дренаж. Слоят трябва да е до около 1-2 см дебелина в саксиите, а в сандъчетата – до 3-4 см. Обикновено се прави от дребни камъчета, филц или пък едрозърнест пясък с добавени в него парчета дървени въглища. На дъното на съда задължително трябва да има отвор за изтичане на излишната вода, в противен случай растението може да загние.

 

Почвата

Правилното съставяне на почвената смес е от огромно значение за здравето на растението в нея. Най-удобно е да използвате градинска, горска пръст, оборски тор, торф, листовка, речен пясък при приготвянето на сместа за пресаждане. Трябва обаче да имате предвид, че някои китки, като палми, циклами, иглики и други не понасят оборския тор и могат да изгорят от него. В този случай торът се заменя с торф. Пясъкът пък се добавя за разрохкване на пръстта.

 

Преместването

Самото пресаждане изисква да почистите част от старата почва от корените и внимателно да подрежете, ако има загнили или счупени части. Срезовете трябва да се дезинфекцират с дървесна пепел. Задължително оставете част от стария субстрат, тъй като в него се е развила микрофлора и различни гъбички, с които корените на китката живеят в симбиоза. Растенията се садят така, че кореновата шийка да е на 1-2 см от края на саксията. Празнините в съда трябва да се подсипят с почва и тя внимателно да се уплътни. Полейте с хладка вода и оставете растенията на тъмно няколко дни преди отново да ги въведете в обичайните за тях условия.

Ако цветето, което трябва да пресадите, вече е цъфнало, трябва да изчакате този етап да премине и след това преместете в нова саксия.

 

Едрите растения са особен случай
Когато декоративните растения са много големи, като палми и различни дръвчета например, можете да осигурите нова почва в саксията, като изкопаете част от старата и на нейно място добавите свежа пръст. Не изкопавайте обаче прекалено много от почвата, можете всяка година да подменяте по около ¼ от целия субстрат.

 

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА