Последен ден за промени в схемите за обвързаната подкрепа

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Последен ден, в който  държавите членки могат да направят преглед и промени в схемите за обвързана подкрепа, които ще се прилагат от Кампания 2019. С влизане в сила на Регламент (ЕС) 2017/2393 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2017 година, се дава възможност за ежегодно преразглеждане от страна на държавите членки на техните решения за предоставяне на обвързано подпомагане.

Над 11 млн. лв. за обвързана подкрепа на домати и пипер

Според предложението на работната група трябва да се формират три схеми за подпомагане на зеленчуци.

Основна – домати и пипер

Нова – краставици, корнишони, патладжан и картофи

Допълнителна – кромид лук-зрял, моркови, чесън-зрял, дини, пъпеши и главесто зеле;

От предложението става ясно, че при изчисляването на индикативния размер на подпомагането са взети предвид заявените за подпомагане площи през 2018г.

Преразпределението на бюджета между трите схеми е извършено на база отчитане на дела на обвързаната подкрепа в общия размер на разходите за производство на единица продукция, съгласно писмо на Института по зеленчукови култури Марица, като целта е при групирането на културите в отделните схеми да се постигне еднакъв дял на подпомагането спрямо разходите за производство, научи Агрозона.

По първата схема за подпомагане, която се отнася само за домати и пипер, бюджетът е 11.240 млн. лева, като заявените площи за тази година са 6 488.94 хектара. По втората схема, която се отнася за краставици, картофи и патладжан бюджетът е 13 637 800 лева, а заявените площи – 13 638 хектара. Средствата предвидени за третата група зеленчуци – лук, моркови, чесън, дини, пъпеши и зеле е 7 947 000 лева, а заявените площи 13 371.34 хектара.

При плодовете се запазват условията за подпомагане на културите, както и бюджетите. За кампания 2019 г. обаче се актуализират добивите на следните култури – ябълки, круши, сливи и вишни, като и в четирите случая добивите са понижени. Актуализираните средни добиви по схемата са изчислени на база средногодишни добиви за петгодишен период от 2013 г. до 2017 г.

Повишава се бюджетът за обвързана подкрепа на месодайните крави

Възможно е да се повиши бюджетът за обвързано подпомагане на месодайни крави. Това предвижда предложението на работната група за схемите за обвързана подкрепа и ще важи и за двете схеми, по които се подпомагат месодайните животни – схема за обвързано подпомагане за месодайни крави и/или юници (СМКЮ) и схема за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол.

По първата схема условията за допустимост са следните:

5 и повече крави и /или юници с направление за месо;

Реализация на пазара на 0,2 животни на 1 допустимо за подпомагане животно;

плащане до 250-то животно в стопанството.

Бюджетът през периода 2017 – 2018 г. е бил 18 750 000 лв., а за следващите две години е предвидено да бъде 19 230 000 лв., става ясно от предложението на работната група към МЗХГ, научи Агрозона.

При схемата за обвързано подпомагане за месодайни крави под селекционен контрол има следните условия за допустимост:

20 и повече месодайни крави от една порода под селекционен контрол с предназначение за производство на месо;

Реализация на пазара на 0,25 животни на 1 допустимо за подпомагане животно.

Модулирана ставка до 250-тото и над 250-тото заявено животно.

Предвидените средства са 4 630 000 лв., което е с 1.380 млн. лева повече от предходните две години.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА