Плодовете и зеленчуците с най-много сигнали за пестицидни остатъци през 2021 г

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

С близо 30% са нараснали нотификациите в европейската система за известяване

Плодовете и зеленчуците изместват категорията на ядките през 2021 г за сигнали за наличие на пестицидни остатъци, показва годишният анализ на данните, получени от системата за известяване за храни и фуражи (RASFF), касаещи наличие на пестицидни остатъци през 2021 г, направен от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). За разлика от 2020 г., където броят на нотификациите за пестицидни остатъци в различните видове продукти е най-висок в категорията „ядки, продукти съдържащи ядки и семена“, където най-нотифицираният продукт е сусам, голяма част от който е с произход Индия, през 2021 г. най-висок е броят на нотификациите в категория „плодове и зеленчуци“.

Общият брой получени нотификации за 2021 г. е 1097, като за сравнение през 2020 г. те са били 794. От тези 1097 нотификации, 1087 са в категория „храни“, а 10 са в категория „фуражи“. В 566 нотификации, рискът е определен като „сериозен“, в 495 като „неопределен“, в 19 не е сериозен, а в 17 няма риск.

 

Турция е най-нотифицираната 

Нотификациите, подадени от България са общо 250, всички касаещи продукти с произход Турция. От тях 148 са за пипер, 138 от които са били за унищожаване на пратките и 10 нотификации за реекспедиране. 60 от нотификациите са за мандарини. От тях 48 са за реекспедиране, а 12 са за унищожаване. Подадени са 3 нотификации за нар, като 2 от тях са били за унищожаване, а 1 е за реекспедиране. Регистрирани са 18 нотификации за портокали, като 12 от тях са за унищожаване, а 6 са за реекспедиране.  Подадени са 20 нотификации за лимони, като 10 от тях са предназначени за унищожаване, а 10 са за реекспедиране. Регистрирани са и 2 нотификации за грейпфрут, като и двете са за изтегляне от пазара. През разглеждания период България е била нотифицирана 1 път за изтеглен от пазара био тахан от България, вероятно съдържащ неразрешеното активно вещество етилен оксид.

 

Кои са опасните вещества

При активните вещества най-много нотификации има за неразрешеното а. в. етилен оксид – 306, следван от хлорпирифос – 244 и хлорпирифос-метил – 155; ацетамиприд – 55; неразрешеното а. в. прохлораз – 49; неразрешеното а. в. 2- хлороетанол – 39; пиридабен – 32; неразрешеното а. в. карбендазим – 31; неразрешеното а. в. диметоат – 24; неразрешените а. в. хлорпирифос-етил и пропиконазол по 23; неразрешеното а. в. дитиокарбамати – 22; бупрофезин – 20; ламбда-цихалотрин и неразрешеното а. в. трициклазол по 18; неразрешеното а. в. ометоат – 17; неразрешеното а. в. фенвалерат – 16; циперметрин – 15; имазалил – 14; тиаметоксам и тиофанат-метил по 12; пириметанил – 11; тебуфенпирад, металаксил и форметанат по 10.

За годината най-многобройни са нотификациите, касаещи замърсяване в категория „плодове и зеленчуци“, следвани от тези за „ядки, продукти съдържащи ядки и семена“, „билки и подправки“, „зърнени храни и печива“, „хранителни добавки и ароматизанти“, „друг хранителен продукт / смесен“, „диетични храни, хранителни добавки и обогатени храни“ и „какао, какаови продукти, кафе и чай“. В категорията „плодове и зеленчуци“, най-често нотифицираните продукти за наличие на пестициди са: различни сортове пипер – общо 176, като 146 се отнасят за пипер с произход Турция; портокали – 79; лимони – 46; мандарини – 74; лозови листа – 23; различни видове фасул – 10 и грейпфрут – 50.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА