Пламен Абровски: Българските производители зависят само от добрата воля на украинския министър на земеделието

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Държавата няма никакви правни основания да спре внос на продукти от Украйна, ако се наложи, смята още бившият председател на Комисията по земеделието, храните и горите в НС

 

Общо 9 продукта могат да бъдат подложени на лицензионен режим при внос от Украйна, става ясно от отговор на министър-председателя акад. Николай Денков на въпрос от народния представител Даниел Петров по повод предприетите от правителството мерки за ограничаване на вноса на стоки и услуги от Украйна. За четири култури вносът до края на ноември е спрян. Това се отнася за слънчоглед, пшеница, рапица и царевица. За тях ще важат след това и лицензионните правила, които се договорят между България и Украйна. В допълнение към това, след подписване на Меморандума с българските земеделски производители през октомври тази година, представен и на украинската страна, се предвижда наблюдение и ежеседмичен обмен на данни за рафинираното и нерафинирано слънчогледово масло, сухо мляко, пчелен мед, замразени малини и бяла захар. Тези продукти са включени в План за действие, съдържащ мерки за предотвратяване изкривяванията на пазара на селскостопански продукти в съседните държави членки на Украйна и се предвижда продуктите от Украйна, които надвишават 10% от общия внос на същия продукт в страната, да бъде добавян към продуктите, които са обект на лицензионен режим от страна на Украйна, се казва още в отговора на въпроса.

Агрозона потърси за коментар Пламен Абровски, юрист и бивш председател на Комисията по земеделието, храните и горите в Народното събрание относно фактите, изнесени от министър-председателя Николай Денков.

„В момента българските производители зависят от добрата воля на украинския министър на земеделието“, коментира той и уточни: „Украйна подготвя създаването на въпросните лицензионни режими. Доколкото е видно от отговора на министър-председателя 9 дни по-късно след подписването на Меморандума г-н Вътев в качеството си на министър на земеделието е уведомил министъра на земеделието на Украйна, че има напрежение, че има подписан меморандум и го е помолил да не издава лицензии до 30 ноември. Това обаче е молба от страна на българския министър към украинския министър. Тъй като няма правнообвързващ момент, невнасянето на слънчоглед, но това важи и за рапица, пшеница и царевица, зависи единствено от добрата воля на Украйна, защото договорката между Украйна и ЕК е, че на Украйна е дадена ролята да пази европейския пазар, тоест Украйна е тази, която издава лицензиите, в Украйна се кандидатства за лицензии, Украйна ги разрешава тези лицензии. В момента ние зависим изцяло и единствено от Украйна. Ако утре Украйна разреши такава лицензия, тя е валидна и нашата държава не може по никакъв начин да й се противопостави.“, коментира Абровски. Според него би трябвало да има някакъв вид законодателство. „Такова законодателство няма, нито в България на национално ниво, а аз не съм и чул да се подготвя такова, нито на ниво ЕК. Има единствено един План за действие, който маркира взаимоотношенията с ЕК, но той е с много пожелателен характер. Реално в момента пречка през вноса на украински стоки в България от юридическа гледна точка липсва.“, каза още той и допълни: „Първа точка в меморандума беше само за слънчоглед и на юридически език е заявено, че се спира вноса, само че този меморандум се подписва между едни лица, които нямат юридическата възможност да спират и това е видно от отговора на министър-председателя Денков. Ние никога не сме имали юридическо право след 16 септември да гарантираме изпълнението на този меморандум, поне за точка първа“, коментира още Абровски.

„За мен правилните действия, които бяха изпуснати да бъдат приети, беше забрана на вноса на слънчоглед, царевица, рапица и пшеница, както и няколко други продукта до въвеждането от страна на ЕК и на Украйна на адекватни законодателни рамки, на база на които да става този внос, защото ние в момента нямаме нищо черно на бяло и тъй като ние вече не налагаме едностранно, а зависим от волята на Украйна, нищо не можем да направим в момента, освен да се надяваме на добрата воля на украинския министър на земеделието.“, каза още Абровски.

В отговора на министър-председателя са казва още, че в допълнение към лицензиите Министерство на икономиката на Украйна ще събира данни като адреси, дестинации, банкови сметки, цени, обем, тип продукт и източник на продукта. В случаите, когато дадена стока няма лиценз, няма да бъде разрешен износът й, както и че БАБХ ще прецизира и обхвата на стоките, които подлежат на засилен контрол. Това са пшеница, царевица, слънчоглед, рапица, рафинирано и нерафинирано слънчогледово олио, и фуражните суровини – ечемик, пшеница, царевица и слънчоглед.

ЕТИКЕТИ:
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА