Още пари обещани на земеделците, времето за промени обаче изтича

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Още 500 млн. лева грантове може да получи отрасъл Земеделие по Плана за възстановяване и устойчивост. Други 300 млн. лева нисколихвени кредити също се обещават на ресора, от който зависи продоволствената сигурност на страната, а следователно и националната сигурност. За такива средства са говорили вчера някои представители на земеделските производители и служебния министър-председател Стефан Янев. На срещата са присъствали също така земеделският министър Христо Бозуков, както и вицепремиерът Атанас Пеканов, който по-рано този месец обясни, че според него пари за рехабилитация на напоителните системи няма да има, тъй като проектите не са обосновани и защитени надеждно.

След като 849 млн. лева за земеделие бяха орязани, опитите да се възстановят част от тях в последната минута изглеждат почти мисия невъзможна. Не е за подценяване и фактът, че на срещата са поканени избирателно само представители на малка част от земеделския бранш, така че реалните проблеми на отрасъла не са поставени.

„По време на срещата обяснихме колко е важно за нас напояването, климатичните промени се виждат от всеки гражданин. Абсолютно всички колеги говориха в тази посока. В момента първото ни настояване е за възстановяване на средствата, които не бяха договорени. Безвъзмездните средства станаха около 500 млн. лева. Ще се гледат варианти на неотложни проекти за възстановяване в напояването, става дума за около 50 – 60 обекта“, коментира за Агрозона председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Костадин Костадинов. Обсъждана е също така работата по градозащитната система, по-конкретно за самолетния способ, който осигурява защита в цялата страна. Целта е това да стане постоянен метод за защита от градушки със средства от Плана за възстановяване, така както е заложен в първоначалния вариант. По време на двучасовата среща от Министерски съвет обещали да преразгледат и това, става ясно от думите на Костадинов.

„От Плана за възстановяване само частта за земеделие е останала неоформена. Държавата не може да се лиши от 13-те процента от тези 8 млрд. лева, които трябва да дойдат първоначално, затова трябва да се работи много експедитивно. От МЗХГ са се ангажирали, че ще работят по-бързо, но въпросът е дали времето ще стигне.

 НОКА иска подпомагане на малките и средни животновъдни стопанства и техния преход към дигитализация

«Планът за възстановяване и устойчивост беше основен акцент в разговорите с премиера. По-скоро необходимостта от допълнителен бюджет с оглед на многото нужди, които има отрасъла. Мисля, че това ще се постигне“, коментира за Агрозона съпредеседателят на Националната асоциация на овцевъдите и козевъдите Симеон Караколев. Освен за напояването в разговора са посочени и други потребности-в крайна сметка в селското стопанство има и други сектори, които имат своите специфични нужди, каза той.

Предложенията на НОКА са свързани с подпомагане на малките и средни животновъдни стопанства и техния преход към дигитализация, има предложения за изграждане на миникланици по райони(така е в плана на Франция, напр.), има предложения за изграждане на станции за осеменяване и преценка на бици и кочове, неща, които вече са предложени и сега се чака да намерят приложение. Важен акцент също така е организацията на пазарите, която е свързана с продоволствената сигурност на страната, както и различни реформи, свързани със Зелената сделка.

Като се погледнат плановете на другите страни членки се вижда колко разнородни дейности за земеделието са предвидени, а не 95% от средствата да се хвърлят в една дейност, в нашия случай Напоителните системи.

В крайна сметка има уверение за преразглеждане на Плана за възстановяване, тук от изключително значение е аргументацията от страна на аграрното министерство за разработваните проекти. Имаме уверението на Пеканов и премиера, че ще се преразгледат възможностите и ще се опитат да постигнат 500 млн. лева безвъзмездни средства и евентуално поне още 300 млн. лева заеми.

Важно е дали ще има редовно правителство, което да има своя визия върху Плана за възстановяване и устойчивост, в противен случай ще се очаква вероятните промени да залегнат в плана на служебния кабинет.

Караколев уточни, че е коментирано да се актуализират обектите за напояване, подлежащи на рехабилитация и модернизация и това да стане по предложение на бранша. „Става дума за обекти, които са жизненоважни за отглеждане на плодове и зеленчуци, ще се опитаме, макар и със съкратени средства, да представим тези обекти, а експертите от МЗХГ да разработят финансовата рамка“, сподели още Караколев.

Кои групи са най-значими

„Смятаме, че от най-голямо значение, са тези, които се поливат по-продължителен период от време. Например, беритбеният период на малините е само 3 месеца, през този период малинарите трябва да се поливат, а след това и още 2-3 месеца, докато малините влязат в плододаване, това означава, че половин година са нужни поливки. И ако няма стабилна и устойчива мрежа за подаване на вода в рамките на 6 месеца, то целият сектор загива“, каза Божидар Петков, председател на Бъългарската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните култури. Не трябва да се забравя, че малинопроизводството и производството на ягодоплодни осигурява изключително голяма трудова заетост и има изключително голям социален ефект за повече от 75-80 хил. души. Това е единия от засегнатите сектори, но и останалите сектори за производство на плодове и зеленчуци са уязвими, защото в момента всички поливат екстремно, за да могат да спасят растенията. Зеленчуците са едногодишни култури и евентуален срив или загиване на насажденията е много лошо развитие на производството, но не толкова трагично. Но когато се унищожават трайни насаждения, като ягодоплодни, овощни градини от праскови, кайсии, сливи и др,, тогава трагедията е голяма. Тези градини са плод на многогодишен труд и ако загинат, възстановяването също ще отнеме няколко години.

Предстои нова среща, стана ясно от думите на Петков. В рамките на 3-4 дни предстои браншовите организации да изготвят списък с най-уязвимите и най-важните проекти.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА