Обсъдиха при какви условия ще се изнасят животински продукти за Турция

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Делегация от съседната държава бе на посещение у нас

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) проведе среща с делегация от Генералната дирекция за храни и контрол към Министерството на земеделието и горите на Република Турция, по времето на която ветеринарните лекари от двете съседни държави обсъдиха въпроси свързани с контрола и профилактиката на заболяванията в България и Турция, както и условията за износ на български едри и дребни преживни животни за турския пазар.

Според изпълнителния директор на БАБХ проф. д-р Христо Даскалов отговорността за Република България е огромна, като държава членка на ЕС, явяваща се външна граница на съюза. Ето защо държавата е длъжна да осигури прецизен ветеринарномедицински контрол както на граничните си пунктове, така и във вътрешността на страната. Той обобщи, че стремежът на БАБХ е да поддържа високите резултати в прилаганите мерки по отношение на здравеопазването на животните и контрола на заразните заболявания, и да гарантира безопасна търговия и износ с живи животни и продукти от тях.

Заместник генералният директор на турската ветеринарна службата д-р Седат Йълдъз отбеляза, че пандемията от COVID-19 е показала, че трансграничната борбата със заразните заболявания трябва да бъде приоритет. „Ние предприемаме сериозни мерки за опазване на животните и природата в нашата страна и в Тракийския регион. Обявихме именно този район за свободен от болестта Шап. Сега работим срещу заболяването Чума по едрите и дребните преживни животни. Също така предприемаме сериозни мерки за недопускане предаването на заразни заболявания от и към съседните страни през сухоземните граници на Република Турция“, коментира д-р Йълдъз.

Спрямо профилактичните ветеринарномедицински дейности, които се извършват в българските животновъдни обекти, турските експерти проявиха интерес по-конкретно към ваксинацията срещу заболяванията Син език и Заразен нодуларен дерматит, към идентификацията и маркирането на животните, наличните породи дребни преживни животни в България, както и към продължителността на карантината на животните с произход ЕС.

Обсъдено беше и важното значение на коректната сертификация на всички пратки с животни за износ към Турция, както и спазването на хуманното отношение по време на транспорт. И двете страни отбелязаха положителната тенденция и драстично намаляване на нарушенията, благодарение на добре установените процедури на комуникация и сътрудничество между компетентните органи от двете.

Делегацията се срещна с животновъдни организации у нас и посети три животновъдни обекта в страната.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА