Намаляват с 5 години възобновителния период на дърветата при краткосрочната сеч

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Нови изменения се предвиждат в  наредбата за сечите в горите. За обществено обсъждане е публикуван доклад на зам.-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев. Докладът15 е подготвен от работна група с участие на представители на Изпълнителна агенция по горите, Регионалните дирекции по горите, държавните предприятия, Лесотехническия университет и широк кръг заинтересовани страни.

Промените целят отстраняване на пропуски, установени при практическото прилагане и внасяне на яснота при прилагането на отделни разпоредби, включване на заинтересованите страни при изготвяне на указанията и разработките, утвърждавани от Изпълнителна агенция по горите относно провеждането на отделните видове сечи. Една от основните цели на измененията и допълненията е да се внедрят в практиката резултатите от разработването на регионалните указания за стопанисване на издънковите дъбови гори, приети от експертен съвет на ИАГ.

Допълнителни текстове са насочени към оценка на резултатите от изведените възобновителни сечи. Това е нов подход, който дава насока на промяна към оценка на постигнати резултати. Въвеждането на система за мониторинг на състоянието на възобновените площи за определен период след извеждане на сечите дава възможност за адекватна оценка на въздействието, което предизвиква лесовъдската намеса в гората и е база за взимане на бъдещи решения. 

С новите изменения се дава възможност да се планират и провеждат отгледни сечи в насаждения с неравномерна групова структура, в които общата пълнота на насаждението е под нормата за съответната сеч. В културите на много места се създадоха такива структури, след преминаването на вълната от корояди и повреди от абиотични фактори. 

Tерминът „механична устойчивост“ се заменя с „механична стабилност“, който е по-коректен. Отпада и думата „склопеност“ защото склопеността не е определящ фактор при извеждане на отгледните сечи. Целта на отгледните сечи е осигуряването на максимален прираст и скъсяване срока за производството. Тези две основни цели зависят от пълнотата на насажденията. Склопеността определя светлинния режим под склопа и има пряко отношение върху процеса на естествено възобновяване, което е определяща цел при извеждане на възобновителните сечи;

В конкретика, важни изменения се правят в член 24, който касасе краткосрочно-постепенната сеч, провеждаща се на малки площи с размер на отделното сечище до 2 ха. Максималната продължителност на възобновителният период се намалява от 20 на 15 години. Интензивността на сечта при осветителната фаза се увеличава от 30 на 50 %, като това ще бъде предпоставка за създаването на благоприятни условия за възобновяване, преди извеждане на окончателната фаза. Дава се също така възможност в насаждения с площ до 2 ха включително, краткосрочно-постепенната сеч да се провежда върху цялата площ.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА