Лозето дава най-много грозде на южен склон

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Създаването на ново лозе е мероприятие, с което трябва да се заемете с голяма грижа и отговорност. Най-важното е изберете мястото за насаждението. Най-добре е то да е на наклонен терен, където има възможност за достъп до водоизточник. На подобно място лозовите масиви по-рядко се заразяват с мана и формират качествена реколта. Винените сортове се развиват добре на надморска височина около 400 м, а десертните дават качествен плод на 500-600 м. Изложението е добре да е южно или югоизточно, избягвайте северната посока, тъй като там гроздето не е добре огрявано от слънцето. Хранителният почвен слой трябва да е достатъчно дълбок, така че насажденията да формират силна коренова система. Субстратът трябва да е богат на хумус, съставът да изключва варовик, но в същото време да е лек по механична структура.

Подготовката за създаване на ново лозе изисква почистване на терена. При наклон повече от 5 градуса, той трябва да се терасира. Риголвайте, като изнесете почвата на дълбочина 0,6-0,7 м и внесете в коренообитаемия слой пръстта от повърхността, която е по-богата. При това мероприятие трябва и да наторите. На декар се внасят по 3-5 тона оборски тор, 25-30 кг суперфосфат и 15-20 кг калиев тор. Добре е това да е направено до 2 месеца преди засаждането на новите лозички.

При засаждането на младите пръчки, трябва да осигурите на всяка достатъчно хранителна площ. Затова редовете трябва да са на голямо разстояние. То може да бъде в рамките на 1,8-3 м. В реда настанете отделните екземпляри според сорта. Винените се садят по-гъсто – на 1,1-1,3 м. Добре е да маркирате мястото на всяка лозичка на ръка или с машина, като се изберете различната форма на засаждане според начина на формиране на лозите.

Самото засаждане изисква да имате подготвен посадъчен материал. Почистете корените, които са се развили по горните междувъзлия. Съкратете и основните корени. Добре е до момента на засаждането лозичките да стоят потопени във вода. Садете ги в ямки (0,4х0,4 м), в които сте оформили малка купчинка от рохкава пръст и угнил оборски тор. Дълбочината на ямката трябва да е с половин педя по-голяма от самата пръчка. Поставете лозичката върху купчинката пръст и подсипете с качествена почва. Притъпчете леко и полейте внимателно с 5-6 л вода. Допълнете с пръст, като мястото на спойката да е на 3-4 см над повърхността. След това натрупайте малко почва около пръчката на дебелина около 4-5 см. При есенното засаждане купчинките са около 25-30 см, за да могат да предпазят пръчките от измръзване през зимата. Постепенно през тях трябва да се появят и първите филизи на новата лоза.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА