Китай увеличава вноса на свинско месо поради АЧС

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Китай ще продължи да внася свинско месо от САЩ и други страни, тъй като разпространението на АЧС намалява вътрешното производство и прави страната най-големият вносител в света.

“С намаляването на вътрешните доставки на свинско месо, ние увеличаваме вноса на свинско месо, за да балансираме вътрешния пазар, включително от Съединените щати,” коментира заместник-министърът на земеделието и земеделието Ю Кангжен. Това съобщава от агениция Bloomberg , цитирана от agroportal.ua.

Според агенцията не може да се правят значителни покупки на месо от Съединените щати, тъй като там се използват широко фуражи с добавка, забранена в Китай. Това може да е коз за производителите в Европа, които ще могат да компенсират дефицита в Поднебесната империя.

Китайските производители на свинско месо ще се нуждаят от повече от 5 години, за да се възстановят напълно от последиците от африканската чума по свинете (АЧС). Тази оценка беше дадена от анализаторите на Rabobank в прогнозата за юни, пише AgriLend .

Според Rabobank, изключително трудно е да се оцени загубата на Китай от АЧС. Очакваните загуби варират от 20% до 70%. “Според Министерството на земеделието и земеделието на Китай (MARA), броят на свине майки за годината до април е намалял с 22% – това е една от най-оптимистичните оценки, които сме виждали”, казват експертите. Банката отбелязва, че потреблението на свинско месо „намалява в страната поради загрижеността на потребителите и преработвателите за безопасността на храните“.

“Ние сме на мнение, че ще са необходими повече от пет години, за да може ASF да възстанови напълно производството на свинско месо в Китай”, заявиха от банката. Потребителите ще имат достатъчно време да свикнат с по-малко свинско и други протеини в своите ястия, което ще ускори тенденцията да се откаже от консумацията на свинско месо, наблюдавано през последните години.

Въпреки спада в производството и консумацията, от банката са убедени, че свинското месо ще остане основният протеин, консумиран в Китай.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА