Изнасяме повече плодове и зеленчуци

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Най-атрактивни са доматите, картофите, ябълките и дините

През 2018 г. на външните пазари са се реализирали повече български плодове и зеленчуци, отбелязва Министерство на земеделието, храните и горите в оперативен анализ на сектора. При пресните зеленчуци скокът е с над 53% спрямо 2017 г., достигайки до 56,2 хил. тона, а при плодовете увеличението е с над 40% до 61,4 хил. тона. Най-много са изнесените родни домати, при които количествата са нараснали с 4,5 хил. тона. Двойно повече е експортираната сладка царевица, а картофите бележат увеличение с над 17 пъти (с 3,8 хил. тона). Лукът също е атрактивна култура, която намира по-широки пазари извън граница. Търсени са и повече български гъби, тикви, бобови, краставици и пиперки. Намаление обаче земеделското министерство регистрира при износа на зеле, патладжани, моркови и репи.

По данни на НСИ и вносът на зеленчуци в страната също бележи увеличение. През 2018 г. той нараства с над 15%, достигайки до 282,6 хил. тона, като най-големи са доставките на пресни домати, краставици и пиперки. Значителен е скокът и при импорта на моркови – с 15,6%, зеле – с 21,4% и тикви. Поради увеличеното производство на картофи в страната ни през 2018 г. са влезли по-малки количества от зеленчука – с 4,2 хил. тона или 9%. Спадът при маслините, чесъна и праза е между 6 и 60%, сочат данните на статистиката.

Динамичен е пазарът и при пресните плодове. Данните на МЗХГ информират, че и експортът, и импортът отбелязват скок. Голям дял за увеличението на износа има реекспортът на цитрусови плодове, който е нараснал в двоен размер. Спрямо 2017 г. родните производители са реализирали на външни пазари и повече череши, малини, а скокът при ябълките е с около 95%. При дините нарастването е двойно. Общо износът на пресни плодове от страната се е увеличил с близо 42%, достигайки нива от 61 397 тона. През 2017 г. размерът на експорта в тази категория се равнява на 43 291 тона.

Сред най-много внасяните в страната през 2018 г. плодове биват бананите и цитрусите – общо 180,5 хил. тона, което е близо 26% над нивата от предишната година и представлява почти половината от общия внос в тази категория. Увеличени са доставките и на ябълки, киви, пъпеши и сливи. По-малко влязло е чуждо грозде, черупкови плодове, ягоди и праскови. Общо внесени в страната са 333 891 тона плодове, което е с близо 13% повече спрямо 2017 г.

 

Клубените са поскъпнали двойно

На местния пазар средните цени на едро на търгуваните ябълки, вносни домати и картофи бележат леко увеличение – между 2 и 5%. На годишна база най-голям скок в цената си регистрират картофите, които са поскъпнали близо два пъти, съобщават от Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА