Издръжката на живот намалява на годишна база за първи път от 25 години

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Стойността на издръжката на живот през последното тримесечие на 2014 г. достигна до 561,88 лв. на човек от 4-членно домакинство (2 възрастни с 2 деца). За да покрива задължителните си разходи за образование, здравеопазване и жилище и да се храни съобразно необходимите норми, месечните доходите на това домакинство трябва са около 2247 лв., сочи анализ на КНСБ.

В сравнение с предходните анализи темпът на нарастване на издръжката на живота е с 0.1% на тримесечна база, а на годишна се отчита намаление от 0.6%.

Основните индикации за задържането на ценовите нива бяха очертани още след втората половина на 2013 г., когато се отчете реален спад, така че по-ниските темпове на нарастване на издръжката на живота бяха очаквани, се казва в анализа.

Основните фактори, които имат съществено влияние за устойчивото намаление на стойността на издръжката на живота, са както следва:

  • Намалението на цените на електроенергията на три пъти от началото на 2013 г., като последното намаление влезе в сила от 01. 2014 г. с нови 1% за дневната тарифа и около 10% за нощната тарифа. В последното тримесечие на 2014 г., ефектът от намалението на цените на електроенергията се елиминира след увеличаването им през месеците юли и октомври, при това на годишна база се отчете ръст от 8.9%, а на топлоенергията ръст от  4.5%.  В този период обаче започна да се проявява в голяма степен ефектът от последователното намаление на цените на петрола на световните пазари, който в най-общ план компенсира увеличението на цените на електро и топлоенергията. Макар и не със същия темп на намаление, резкият спад на цените на петрола се отразява върху цената на бензин, дизел, пропан-бутан и др. В годишен аспект цените на горивата и смазочните материали за ЛТС са намалели с 14.7%;
  • Понижението на цените на международните борси и стихващите темпове на резки промени на цените на захар, маслодаен слънчоглед, олио също допринасят за низходящата тенденция;
  • Продължаващата ниска инфлация в страните от ЕС и еврозоната, към които е насочен основно българският износ. През изминалата година месечната инфлация в еврозоната има стихващи темпове на нарастване и през декемвридостигна спад от 0.2% на годишна база;
  • Плахото нарастване на крайното индивидуално потребление по-скоро има догонваща функция след силния годишен спад през 2013 г. (-1.8%). През анализирания период се наблюдават стихващи темпове на нарастване на крайното индивидуално потребление. След отчетения ръст от 3.7% през първото тримесечие, следват темпове в диапазон от 0.6 до 1.7%.Тези темпове на нарастване на крайното индивидуално потребление са твърде недостатъчни, за да се очаква възраждане на българската икономика. Така наложилото се през последните години трайно ограничено вътрешно потребление е израз на обща рестриктивна политика по доходите. Ако обаче, този процес се задържи по-дълго, има опасност икономиката да навлезе в “дефлационна спирала”, а тя води до ограничаване на общата стопанска активност, намаление на печалбата, до фалити на фирми и закриване на работни места.

Важна причина за забавяне развитието на икономиката в България е продължилите повече от година и половина дефлация. В сравнение със страните членки на ЕС-28 България заема първите места с най-висока средногодишна дефлация (-1.6%), следвана от Гърция (-1.4%), Кипър (-0.3%), Португалия и Испания ( -0.2%), Словакия (-0.1%). В действителност цените падат, но това означава, че икономиката се свива, производството намалява и бизнесът ще започне да съкращава работни места. Затова са необходими разработване и прилагане на пакет от мерки за борба с дефлацията. Единственият начин за борба с дефлацията, според анализаторите, е чрез нарастване на вътрешното потреблението. С продължаваща рестриктивна политика на доходите, правителството не осъзнава новата икономическа ситуация и потребността от контра-мерки срещу дефлацията.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА