Илия Проданов, НАЗ: Само финансов инструмент няма да спаси производителите, трябва да продадем зърното до жътва

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Всичко под 1000 лв за тон слънчоглед не е приемливо като пазарна цена

В момента ограничаването на вноса от Украйна е най-разумното решение, което  можеше да вземем като държава. Другите три държави го направиха и това само ще увеличи потока на зърно от Украйна към България и Румъния, коментира председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Илия Проданов във връзка с решението на правителството да ограничи временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на нашата страна.

По думите му какво ефектът ще бъде видим през следващите седмици. Проданов подчерта, че жътвата е много скоро и зърнопроизводителите се надяват да успеят да реализират продукцията до жътва, но не е сигурно.

 

Пломбиране на камионите

“Много е важно да се урегулират транспортните коридори и те да бъдат наистина такива, а да не спират камионите в България и да разтоварват”, посочи председателят на НАЗ пред БТА. Според него това може да стане само с пломбиране. Той даде за пример Полша, която реши проблема със слагане на GPS на всеки камион, който влиза, плюс пломбиране, и така се гарантира, че този камион няма да спре някъде и да разтовари.

По отношение на съобщението на Европейската комисия (ЕК), че подготвя още 100 милиона евро помощ за земеделците в ЕС, засегнати от вноса на украински селскостопански стоки, Проданов напомни, че неведнъж са казали, че само финансов инструмент не е достатъчен в момента. “В момента има нужда от много други инструменти, мерки, промяна в регламента, възможност държавите членки да въвеждат антидъмпингови такси. Така че трябва да се гледат съвкупно нещата и това, което е постигнато до момента, е, че все пак ЕК разбра, че проблемът е доста по-сериозен, отколкото тя го анонсираше и мислеше, че ще го реши с отпускането на едни 50 млн. евро, които “са смешно малко пари”.

 

Ще има ли по-високи цени

Що се отнася до призива на служебния министър на земеделието Явор Гечев решението на правителството да не оказва влияние на цените, тъй като по думите му пазарът и без това е тежко пренаситен, председателят на НАЗ заяви, че не знаят каква е реалната цена, на която се купува слънчогледът в Украйна. “Това, което знаем, е реалната цена, която се предлага на българските производители и която е 700 лева на тон за слънчогледа. Цената на производство на този слънчоглед е около 1000 лева на тон. Така че всичко под 1000 лева на тон не е приемливо за нас като пазарна цена”, сподели той и допълни, че дали слънчогледът от Украйна е идвал на по-висока или по-ниска от тази цена, те не могат да кажат. Проданов припомни, че на Консултативния съвет по зърно имаше средна обявена фактурна цена на слънчогледа, идвал от Украйна, и тя е 550 евро на тон. “Ако това е вярно, не би трябвало да има промяна на цената за потребителите”, заключи той.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА