Европарламентът предлага да се ограничи свръхконцентрацията на земеделска земя

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

Европейският парламент поиска ЕК да вземе мерки за овладяване на свръхконценцентрацията на земеделска земя в Европейския съюз, както и да се спрат отрицателните практики на пазара с нея.

По време на заседание на Европарламента един от съдокладчиците – българският евродепутат Владимир Уручев предложи Европейската комисия да събира данни за покупните цени, арендите и пазарното поведение на собствениците и арендаторите, и след това да докладва резултатите. Уручев отбеляза и връзката между концентрацията на земеделска земя и директните европейски плащания.

„Настояваме в този доклад Европейската комисия да разработи много точни критерии за това кое в националното законодателство е допустимо с оглед да не се нарушава европейското законодателство, най-вече в областта на свободата. Свободата на движение на капитали се засяга най-вече. За да може новопостъпилите държави-членки, почти всяка от които има процедура за нарушения, да могат да променят законодателството си спрямо тези критерии и да се избегнат такива процедури за нарушения.“, каза Владимир Уручев, цитиран от пресцентъра на политическата група, в която членува българският евродепутат.

Финансовите ресурси – концентрирани в малко ферми

„Статистиката показва, че в Европейския съюз едва около 3% от земеделците контролират 52,5% от земеделската земя. В България статистиката е още по-притеснителна. 1,5% от всички регистрирани стопанства обработват 82% от земята в страната. В тези стопанства се концентрират основните финансови ресурси. Европейските субсидии трябва да достигат до по-голям брой бенефициенти, за да се постигне равномерен и справедлив растеж в ЕС. Концентрацията на земя е проблем и силно вярвам, че правителствата на държавите членки ще предприемат адекватни мерки, за да предотвратят този процес.“ Това заяви българският евродепутат Момчил Неков във връзка с гласуването на доклад по темата в Европейския парламент днес в Брюксел.

„Земята е собственост, но тя е и публично благо, тъй като създава ресурс за изхранването. Затова не може да бъде третирана като каквато и да е друга стока“, коментира още Момчил Неков, който е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА