Елегантни кози французойки демонстрират висша класа в обор край Севлиево

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Благой Козарев: Липсата на коопериране пречи на българските животновъди да работят успешно

Само с мляко от собствена козеферма се произвеждат всички продукти „Козарев“. Идеята за козефермата се родила преди няколко години след като собственикът ѝ Благой Козарев посещава подобни стопанства във Франция. „Освен това имахме силното желание да се храним здравословно и установихме, че липсват подобни качествени български натурални продукти, въпреки че имаме доста традиции в тази област“, разказва строителният предприемач, който не се страхувал да навлезе в още един труден отрасъл на родната
икономика – земеделието. Стопанството се намира в село Дамяново до град Севлиево. „Това е един изключително чист регион“, споделя той. Капацитетът е 1100 животни, в момента се отглеждат около 900, като целта е догодина фермата да работи с пълен капацитет.

Френската алпийска коза е пригодена към българския климат

Всички животни в стопанството са от породата Френска алпийска коза, избрана е заради качеството на млякото, което е изключително високо. Това е породата, която е максимално пригодена към българския климат, категорични са от компанията-собственик. Не е едно и също да се гледат кози във Франция, България или Гърция. Регионалният климат има огромно значение, а съчетанието между доброто качество на млякото с това животните да са пригодени към нашите условия е било от значение при избора на породата. Не е за пренебрегване и количеството мляко, което дават животните. В силните периоди на лактация млекодобивът достига 3,5-4 литра на ден, което е трудно постижимо за други породи кози, споделят от компанията. Козите се отглеждат оборно, хранят се на ясла с изключително балансирани натурални храни, така че млякото да е възможно най-близо до органично. Всъщност липсата на сертифициран ечемик е основната причина готовата продукция да не бъде с документ „био“. Осигуряването на огромно количество сертифициран фураж е голяма трудност. Според собственика оборното отглеждане е по-добро от пасищното, защото така козите не са изложени на паразити, а в „козефермата се поддържа перфектна хигиена и животните са изключително чисти“, твърди стопанинът.
Обединените стопани печелят от мащаба
Според него у нас е изключително голям проблем липсата на коопериране между фермерите. Във Франция ферма с размерите на тази в Дамяново има трима работници, които гледат 1000 кози, докато при нас 14-16 човека трудно се справят с тази задача. „Французите са се обединили и този, който гледа козите реално не се занимава с ветеринарно обслужване на животните, за това се грижи кооперацията. Стойността на услугата е включена в маржа, на който се реализира крайната продукция. Фермерът не се притеснява и за фуража, който се доставя от други хора. „Роботи раздават тази храна, а ние тук, за да успеем да се справим с всичките тези задачи трябва да затворим веригата от фуражната кухня до мандрата, където е готовата продукция. Нужно е да създадем логистичните вериги, и ако може да имаме и собствени магазини за реализация на продукцията, защото нито едно от тези звена няма това съвършенство, което е наложено като мярка в организираната Стара Европа“, разказва впечатленията си Козарев.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА