ЕК връща срока от 2 години за отмяна на поетите задължения

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Новата финансова рамка за Общата селскостопанска политика включва връщане към правилото „n + 2“ години при отмяна на поетите задължения, за разлика от правилото „n + 3“, което би приложимо за периода 2014—2020 г. Това ще стане постепенно, за да се гарантира достатъчна възможност за адаптиране, като в същото време се върви към

Рудолф Мьогеле, заместник-генерален директор в Дирекцията по земеделие и развитие на селските райони в ЕК

по-стриктно финансово управление. Това стана ясно от думите на Рудолф Мьогеле, заместник-генерален директор в Дирекцията по земеделие и развитие на селските райони в ЕК, по време на заседание на европарламентарната комисия по земеделие в Брюксел. Целта на заседанието бе докладчиците по новата ОСП да представят на евродепутатите предложенията за промени.

Механизъм за дисциплина

Когато държава-членка на ЕС е поела задължения за определен бюджет по Общата селскостопанска политика и след определен период от време тя не поиска сумата, т.е. Комисията не е получила фактури за покриване на тази сума, тези средства престават да бъдат на разположение за програмата и се връщат в бюджета на ЕС. Този механизъм има за цел да гарантира ефективното и бързо изпълнение на програмите.

„Преди прилагахме правилото n+2, а сега се прилага n+3. Опитът обаче показва, че колкото повече време имат разплащателните агенции на страните членки, толкова повече отлагат. Така се оказва, че времето отново не достига. Ето защо решихме да се върнем към правилото n+2, което караше страните членки да концентрират вниманието си върху усвояването на средствата.“, обясни Рудолф Мьогеле.

По-лесно управление

Подновяването на договореностите и приемствеността, с възможност за постепенно въвеждане на проекти от периода 2014—2020 г. в новия период, ще даде възможност за бързо стартиране на програмния период, като с правилото за отмяна „n + 2“ се улеснява управлението на програмите, според Европейската комисия.

Със същата цел е намален и размерът на предварителното финансиране, което сега ще представлява 0,5 % от средствата по програмата, които се изплащат всяка година, с изключение на 2027 г. — последната година от новия период на финансиране.

Крайният срок за предлагане на промени е 3 декември в 15 ч. брюкселско време.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама