Брюксел пише законодателство за борба с нелоялните практики на търговските вериги

Кирил Александров
Кирил Александров
6 Минути

Необходимо е да се приеме ново европейско рамково законодателство в областта на нелоялните търговски практики. Това става ясно от доклад на експертна група за селсскостопанските пазари, който разпространи Европейската комисия. От него става ясно, че  доброволните инициативи в тази област са полезни, те не са достатъчни за въвеждане на действащо и независимо правоприлагане. В доклада също така се препоръчва въвеждането на задължителни писмени договори, които биха били от полза и за земеделските производители.

Експертната група за селскостопанските пазари представи доклад с препоръки относно позицията на земеделските производители във веригата за доставки на хранителни стоки. Групата, в която членуват дванадесет независими експерти, беше създадена в отговор на засиленото безпокойство във връзка със състоянието на веригата за доставки на хранителни стоки, и по-специално с позицията на производителите в нея. Подобряването на тази позиция беше основна тема на всички въпроси, които бяха поставени за обсъждане в експертната група.

Работата по доклада продължи десет месеца. При връчването му на комисар Хоган той заяви: В контекста на трудностите, които напоследък възникват в някои сектори, е важно да се засили ролята на земеделските производители във веригата за доставки на хранителни стоки, за да се гарантира, че те получават справедливо заплащане за продукцията си. Укрепването на ролята и позицията на земеделските производители е основна цел за мен и докладът на експертната група е изключително полезно допълнение към дискусиите относно начините за изпълнението на тази цел. Докладът и съдържащите се в него препоръки ще бъдат разгледани с възможно най-голямо внимание, след което ще бъдат взети подходящи политически мерки. На този въпрос беше поставен специален акцент в работната програма на Комисията за 2017 г. и представеният днес доклад има ключова роля за осъществяването на поетия от нас ангажимент.

В отговор на опасенията, че земеделските производители са основните потърпевши от ценовата нестабилност и продължителното поддържане на ниски цени, експертната група посочва, че рамката на политиката, с която се регулира веригата за доставки на хранителни стоки, може и трябва да бъде подобрена. Наред с останалите заключения в доклада се призовава за приемането на нови европейски правила във връзка с някои нелоялни търговски практики и за въвеждането на действащи режими на правоприлагане в държавите членки — например чрез арбитражен орган.

Другите препоръки в доклада се отнасят до увеличаване на прозрачността на пазара, засилване на сътрудничеството между земеделските производители, улесняване на техния достъп до финансиране и по-добро използване на инструментите за управление на риска. По-конкретно експертната група препоръчва:

подобряване на прозрачността на пазара, въвеждане на задължително докладване на цените и предоставяне на по-навременни и стандартизирани данни;

във връзка с нелоялните търговски практики в доклада се посочва, че макар доброволните инициативи да са полезни, те не са достатъчни за въвеждане на действащо и независимо правоприлагане. Поради това е необходимо да се приеме европейско рамково законодателство и свързани с него действащи режими на правоприлагане в държавите членки — например чрез арбитражен орган. В доклада също така се препоръчва въвеждането на задължителни писмени договори, които биха били от полза и за земеделските производители;

що се отнася до засилването на сътрудничеството между земеделските производители, правилата на колективната организация и законодателството в областта на конкуренцията трябва да бъдат ясни, ефективни и реално насочени към увеличаване на възможностите за такова сътрудничество;

с оглед улесняване на достъпа на земеделските производители до финансиране съществува потенциал за по-широко използване на финансовите инструменти, като във връзка с това се подчертава ролята на Европейската инвестиционна банка и участието ѝ в разработването на евентуален механизъм за гарантиране на експортни кредити;

необходимо е да се подобрят съществуващите инструменти за управление на риска. Допълнително решение в тази насока представляват фючърсните пазари, но трябва да се работи целенасочено за повишаване на информираността и осигуряване на съответното обучение.

Създадената през януари 2016 г. експертна група за селскостопанските пазари разгледа също така някои въпроси, които ще послужат за основа на дискусиите относно общата селскостопанска политика в периода след 2020 г., най-вече по отношение на предизвикателствата, свързани с изменението на климата и с недостига на вода и енергия от изкопаеми горива. В доклада се подчертава колко е важно земеделските производители да получават възнаграждение за осигуряването на обществени блага и услуги. Предлага се също така да се въведат елементи на политиката за интегрирано управление на риска на европейско равнище. Наред с това в доклада се подчертава значението на научните изследвания и иновациите за посрещане на бъдещите предизвикателства, както и на привличането на повече млади земеделски производители към сектора.

Предстои Европейската комисия да разгледа препоръките от доклада и да изготви политически отговор.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА