Бавно разширяване на световния пазар на птици

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

През годината са произведени над 133 милиона тона пилешко месо, което в сравнение с 2019 г. представлява увеличение от 1,3% – най-ниският годишен темп на растеж, регистриран от 1960 г. насам, според ФАО.

2020 г. се характеризира с най-бавния растеж на производството на птици през последните 60 години, показва прегледа на пазара на месо за 2020, стартиран наскоро от ФАО. През годината са произведени 133,3 милиона тона пилешко месо, което в сравнение с 2019 г. представлява увеличение от 1,3% – най-ниският годишен темп на растеж, регистриран от 1960 г. насам.

Въпреки това полученият резултат представлява важно постижение пред предизвикателната среда на производство и търговия в условията на пандемия и регистрирането на случаи на птичи грип в Европа и Азия. Относителната достъпност на пилешкото месо и по-краткият производствен цикъл бяха двата критични фактора, които позволиха на пилешкото месо да се представя по-добре от говеждото и свинското месо.
Най-голямото увеличение на производството на пилешко месо се наблюдава в Китай, САЩ и Бразилия. Смята се, че това се дължи на увеличеното търсене, породено от недостига и високите цени на свинското месо. Производството на китайско пилешко месо се е увеличило с повече от 5% – нещо, което беше възможно само благодарение на новите инвестиции, които се вляха в сектора от 2019 г. .
В САЩ имаше паралелно, но незначително увеличение на броя на закланите птици и средното им тегло. Секторът се е възползвал и от специфична за пандемия програма с държавна помощ, насочена към производители на селскостопански стоки.
В Бразилия производството се е увеличило с 1,6% и е достигнало приблизително 14,3 милиона тона – въпреки нарастването на цената на основните суровини и прекъсванията на пазара, както вътрешни, така и външни. Това, което помогна за този растеж, са вносът от Азия и Близкия Изток и постоянната покупателна способност на местния потребител, поддържана главно чрез държавни парични преводи на семейства в резултат на пандемията.

Най-голям спад в производството на птици отчита Индонезия (-12%), следвана от Индия (-10,9%).

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА