България взема 2 пъти по-малко европейски средства от Румъния

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

България се нарежда на 8-о място сред страните-членки, получаващи субсидии от ЕС. През 2016 г. в страната са влезли 1,95 млрд. евро от европейския бюджет. Оказва се, че страната ни взима 2 пъти по-малко средства от Румъния, като в Северната ни съседка са постъпили 6 млрд. евро през посочения период и тя се нарежда на второ място сред страните, които получават субсидии. Третото място пък е за Гърция, където са постъпили 4,34 млрд. евро. Най-голям бюджет е отишъл за Полша – 7,12 млрд. евро, съобщава Euronews.

 Обратното, сред страните, които внасят най-много пари в европейската хазна са Германия, Франция и Великобритания. През 2016 г. Германия е допринесла с 12,9 млрд. евро. На второ място се нарежда Франция с 8,17 млрд. След Брекзит се очаква бюджета да намалее с 5,6 млрд. евро, колкото е била вноската на Обединеното кралство.Разпределение на средствата от ЕС

Гюнтер Йотингер : ПРСР със сигурност ще бъде намалена

Европейският съюз вече се подготвя за преговори, които ще определят следващия дългосрочен бюджет на блока след 2020 г. ЕК стартира серия от обществени консултации по приоритетите на ЕС, преди обсъждането да започне официално през май.

Комисарят по бюджета Гюнтер Йотингер предупреди, че всички програми ще трябва да изпитат определени съкращения, включително ПРСР. Той добави, че програмите ще се оценят въз основа на тяхната “истинска европейска добавена стойност”.

След Брекзит ще се отвори дупка между 12 и 15 млрд. евро годишно, която ще трябва да се запълни. Очакват се съкращения, включително и при земеделските субсидии, които възлизат на около 58 милиарда евро годишно (около 40% от бюджета на ЕС). Заедно с финансирането на кохезионния фонд за по-бедните държави, разходните средства възлизат на около 70%.

 Париж вече призова Брюксел да извърши “дълбоки” реформи на най-старите политики на блока, включително в областта на селското стопанство. Общата селскостопанска политика  отдавна търпи критики, че е неефективна и скъпа, като разпределя голяма част от средствата си директно на собствениците на земеделска земя. Защитниците на ОСП пък посочват, че около половината от земята на ЕС е в сферата на селското стопанство, подпомагайки други икономически сектори.

Какво ще е решението? Обединеното кралство има планове за преразглеждане на плащанията за земеделските стопанства след Брекзит, но реформата в ЕС изглежда малко вероятна: председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер се противопоставя на “драстични” съкращения в програмата.

 

ЕТИКЕТИ:
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА