Роза дамасцена е част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 Най-добро е качеството на маслото произведено в България

В последния месец на 2019 година маслодайната роза дамасцена (Rosa Damascena), методите за обработката ѝ и съпътстващите занаяти бяха обявени за част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Признанието на тази култура, наложила се като български символ, със задоволство споделят и родните селекционери от Института по розата и етеричномаслените култури – Казанлък, който е в структурата на Селскостопанска академия. Събитието е благоприятно допълнение към това отпреди 5 години, с което Европейската комисия официално вписа продукта „Българско розово масло” като Защитено географско указание (ЗГУ) в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания.

„В Розовата долина се използва т.нар. популация номер 5, която е съчетание от тези сортове рози, които са дали добри показатели и наистина нашата роза дамасцена дава много добро качество на маслото, което както знаете, е уникално и е стандарт за света.”, обясни за bTV доц. Ганка Баева, директор на Института по розата и етеричномаслените култури, във връзка с обявяването на Роза дамасцена за част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.

Независимо, че създават 4 високодобивни български сорта – Елейна, Янина, Свежен и Искра, селекционерите от Института в Казанлък постъпват като Коко Шанел, преди да създаде най-продавания парфюм в света – избират пробата под номер пет.

Стана ясно, че Международният институт по стандартизация в Женева е заложил параметрите на няколко вида масло от роза дамасцена – българско, турско, мароканско, но в практиката българското се наложило като най-качествено.

Гл. асистент д-р Ана Добрева от Института по розата и етеричномаслените култури обясни, че при анализа на маслото от последната реколта са нужни микроколичества, които се инжектират в апарат. По думите й „единственият начин, който засега е наложен, е газовата хроматография и ние в момента правим точно анализи по този метод на пробите, които са дестилирани и получени по време на кампанията”.

Над 35 хиляди декара у нас вече са засадени с рози. Предполага се, че през 2020 г. полетата им ще достигнат 60 хиляди декара. Един килограм розово масло се получава от около 3 тона цвят. Износната цена на крайния продукт е средно 7000 евро за килограм, в зависимост от това какъв е добивът. Българското розово масло е едно от най-скъпите и търсени на международния пазар парфюмни етерични масла. Течното българско злато намира приложение както в парфюмерията и козметиката, така и в хранителната индустрия.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА