300 хил. лв дължали мандри на фермери в Добричко

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Животновъди в защита на Мирослав Найденов за млечната наредба

 

Между 200 и 300 хил. лв дължали мандри от района на Добрич на млекопроизводители, като суровината не е плащана от миналата година. За това съобщи Михаил Михайлов, изпълнителен директор на Национален съюз на говедовъдите в България. Той обясни, че информацията е била изнесена по време на заседание на най-представителните животновъдни организации в страната в Сливен днес. А именно –  Национален съюз на говедовъдите в България, Национален съюз на млеко и месо производителите, Съюз на млекопроизводителите от област Пловдив. Според Михайлов в организациите  членуват най- едрите фермери, много от които имат по 2 хил. крави, притежават 70% от млекодайните крави в страната и произвеждат 85-90%  от родното сурово краве мляко.  Една от основните цели на събирането е била фермерите да дадат рамо на министъра на земеделието Мирослав Найденов във връзка с Наредбата за специфичните изисквания на млечните продукти. Ние сме категорично против промяната й и настояваме тя да остане в първоначалния си вид, заяви Михайлов. Според говедовъдите това е най-сигурният начин преработвателите да предпочетат да купуват родно сурово мляко и така да  се даде рамо на българския говедовъд.  В момента  с около 40 % е паднала изкупната цена на суровото краве мляко от зимата, като от 70-75 ст. за литър то е стигнало 45-50 ст за литър, уточни Михайлов.  Животновъдите смятат, че  ако се позволи на мандрите да правят  „сирена” с растителни мазнини и сирене от сурово краве мляко в една сграда, то това означава, че контролът няма да бъде ефективен и мандрите ще си правят каквото си искат, тъй като никой не е в състояние да надзирава производството на близо 400 предприятия какво точно сирене произвеждат в момента. Очевидно е, че за преработвателите е изключително изгодно да ползват обезмаслено и концентерирано мляко от Германия и Унгария, коментираха други млекопоризводители. В момента с транпорта то върви около 30 ст за литър, а с „добавките” от 3-4 л мляко добиват 1 кг сирене, докато  класическата технология изисква минимум 5  до 7 л мляко за килограм сирене. По последни данни суровото краве мляко в Германия струва 30-32 евроцента за литър, така че никой няма изгода да го внася, и ще бъде принуден да купи местна суровина, разсъждават фермерите.

Некоректността на търговските вериги към българските производители са корените на другото зло, убедени са фермери.  Големите търговци трябва да бъдат принудени да плащат навреме продукцията си на преработвателите, за да могат респективно те да се издължават навреме на млекопроизводителите, обобщи Михайлов.

 

Светлана Трифоновска

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА