Засаждане на зимен чесън: 9 съвета за добра реколта

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

Да отгледа качествен чесън се е опитвал всеки, който има двор и леха за зеленчуци. Често обаче усилията не се увенчават с подобаващ успех. Днес ще ви разкажем как да подходите правилно към отглеждането на тази полезна култура, особеностите на агротехниката и грижите, а също така и как да изберете сортовете, които стават за предзимно засаждане.

  1. Подберете посадъчния материал: за зимния чесън трябва да подберете сортове, които са устойчиви на ниски температури. Характерно за тези сортове е, че главите бързо прорастват през лятото. Сортовото разнообразие у нас не е голямо. Най-често се използват сортове „Инес”, „Здравец” и „Нора”. При избора на посадъчен материал задължително проверявайте състоянието на скилидките. Те трябва да са плътни, равномерно оцветени, без петна и повреди, покрити със сухи люспи.
  2. Подгответе лехата. 2-3 седмици преди засаждането трябва да подготвите лехата: внесете угнил оборски тор, калий, суперфосфат, растителна пепел. Ако почвата е кисела, можете да варувате. Торовете се разсипват равномерно по повърхността и се закопават с гребло. Помнете, че не трябва да внасяте пресен оборски тор, иначе цялата ви реколта ще се погуби!
  3. Благоприятни дни за засаждане. Сроковете на засаждане на зимния чесън се предвиждат така, че до началото на студовете да има около 2 седмици. До настъпването на студеното време чесънът трябва да се вкорени. Добър показател за започване на засаждането е ако сутрешната температура на почвата няколко дни подред не превишава 14-15 градуса.
  4. Добрите предшественици. Чесънът е най-добре да се засажда на място, където преди това са расли краставици, зеле, тиквички или бобови култури. Не трябва да садите чесън след лук и други луковични растения, тъй като имат общи болести. Не са добри предшественици и растения от семейство Картофови, които могат да заразят чесъна с фузарийно гниене.
  5. Как да подготвите чесъна. За да подготвите чесъна за засаждане, трябва внимателно да разделите главите на скилидки, без да повреждате дънцето им. Отбраният материал трябва да се накисне за 2 часа в 1% разтвор на калиев перманганат или го подръжте в някакъв фунгицид. Който предпочита, може да обработи скилидките със солен разтвор – 1 с.л. сол на литър вода. В този случай дръжте чесъна не повече от 2 минути. След обработка скилидките се подсушават.
  6. Схема на засаждане. Най-добре е да засадите чесъна в лехи на два реда. Колкото са по-едри скилидките, толкова по-голямо трябва да е междуредието. Ориентировъчното разстояние между скилидките е 10-15 см, а между браздите – 20-25 см. Почвата трябва да е рохкава, дълбочината на засаждане – 5-7 см.
  7. Мулчирайте. За мулчиране използвайте торф, угнил оборски тор, окапали листа. Те спират изпарението на влага, а също така предпазват насажденията от измръзване.
  8. Последни грижи през пролетта и лятото. През пролетта трябва да махнете мулча настрани, за да затоплите почвата от слънцето и да се ускори растежа. След като почвата се затопли и започнат да се появяват малките зелени филизи, трябва да върнете малко мулч на мястото, за да забавите развитието на плевелите и да задържите влагата. Ако има нужда, можете да полеете, но колкото по-малко влага има, толкова по-интезивен става ароматът на чесъна.
  9. Сортосмяна. За получаването на добра реколта от чесън посадъчният материал трябва да се обновява веднъж на 3-4 години. Ако нямате възможност да си вземете сортов чесън, за семена можете да използвате малките въздушни луковички, които се получават от цветоноса. Те се садят преди зимата в годината на събиране, като предварително се пробират. Садят се на 4-6 см една от друга на дълбочина 3-4 см. През пролетта на следващата година се появява луковичка с една скилидка, която може да се използва успешно за подновяване на посадъчния материал. След две години малките луковички ще се превърнат в луковица със стадартни размери.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА