Зърнопроизводителите няма да внасят декларации за произведено зърно на всеки 3 месеца

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Отпада задължението на земеделските производители да подават декларации всяко тримесечие, за произведени количества зърно по видове, а за пшеницата и през юли, август и септември. Това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за прилагане на Общата организация, публикуван за обществено обсъждане.   Подаването на декларации за производство в периоди, в които такова няма, е лишено от смисъл, се посочва в мотивите. С предложената промяна, декларацията ще се подава веднъж годишно от всички производители, които получават директни плащания, с което се намалява административната тежест, а получената информация ще обхваща цялото произведено количества зърно. С цел изготвянето на точни зърнени баланси, е прецизиран и минималния капацитет на обектите за съхранение на зърно, които подават информация за съхраняваните количества.  Предвижда се изискване за подаването на месечни декларации от всички зърнопреработвателни предприятия за количеството преработено зърно по видове.

Глоби за злоупетрябващите с понятието „Био“

 Новият законопроект ще обхване и биологичното производство на земеделски и хранителни продукти. Предвидени са изменения, насочени към намаляване на риска от упражняване на контролна дейност без акредитация. Ще се въведе правило, според което  контролиращите лица в биопроизводството не трябва да извършват консултантска дейност.

Също така ще се налагат глоби на производители, които злоупотребяват с наименованието „био“. В Закона е посочено, че „физическо или юридическо лице, което не е в система на контрол и се позовава на метода за биологично производство по отношение на дейности, извършвани от него по производство, преработка, съхранение, внос, износ или търговия на продукти се наказва с глоба или с имуществена санкция в размер от 1000 до 10 000 лв.“.

Сектор „Вино“

В сектор „Вино“ се предвижда да отпадне подробното разписване в закона на мерките, включени в националните програми, тъй като това затруднява процеса на тяхното прилагане. Финансирането в лозаро-винарския сектор се осъществява въз основа на одобрени за петгодишен период от Европейската комисия Национални програми за подпомагане и наредби, включващи подробни правила за условията и реда за тяхното прилагане, е посочено в мотивите.

Сектор „Рибарство“

Законът урежда и допълнения в Закона за рибарството и аквакултурите. Създават се условия на национално ниво за признаване на организации на производители, асоциации на организации на производители и междубраншови организации в сектора на риболова и аквакултурите. Поради съществената роля на такива организации в осъществяването на Общата политика в областта на рибарството са създадени инструменти за тяхното подпомагане по линия на Европейския фонд за морско дело и рибарство чрез Програмата за морско дело и рибарство 2014-2020 г. Измененията в Допълнителните разпоредби на ЗРА са направени с оглед на това, че в  сегашната му редакция не регламентира какво се включва в управление на риболовния флот, както и че условията и редът за вписване и отписване на кораби в регистъра на риболовните кораби са част от него. Необходимо е също така в националното законодателство бъдат разписани условията и редът за разпределяне на свободен риболовен капацитет.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА