Всеки ден по лъжичка мед ни пази от простуда през зимата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Добивите от мед са наполовина по-слаби през тази година

Медът е не само храна, която човешката клетка познава и директно усвоява без нужда от преработка. Добрите пчелари съветват този естествен подсладител да се взима по-активно през есента поне в продължение на два месеца всеки ден за укрепване самоизцелителните сили на организма и за по-устойчив имунитет през зимата.

С аромат на билки

Методите на биологичното производство придават неподправени качества на меда, затова той е с уникален вкус и много богат аромат на треви и билки. Биологичният мед е богат на витамини и минерали, но най-ценното в него е чистотата и хранителните качества. Това каза пред „Агрозона“ Цвятко Начев, който отглежда по биологичен метод общо 200 пчелни семейства, разположени в четири пчелина на различни места в Калоферския Балкан.

Фермерът е сред първите регистрирани по Наредба 26 на Министерство на земеделието и храните. Днес представя своята пчелна продукция на Фермерския фестивал, който се провежда всяка сряда пред Министерство на земеделието. Въпреки че от 2003 г. е биологичен производител, всъщност се занимава с пчеларство от 1983 г. Признава, че неговата „дясна ръка“ е съпругата му Таня, а негов голям помощник е внукът Цвятко Начев младши, който без страх влиза при пчелните семейства, за да помага на дядо си.

Стойността идва от природата

Основното при биологичното производство е, че пчелите не се третират с химикали, а с продукти на основата на етерични масла – лавандулово, ментово, млечна киселина и тимол. За подхранване на пчелите Начеви използват самия мед, добит в пчелина. „В нашия район няма интензивни култури, има много акация и липа“, обяснява Цвятко Начев.

Кошерите му са заобиколени от стотици декари диви цветя и дървета, отдалечени от индустриални предприятия и конвенционално земеделие. Разнообразната природа наоколо предлага богата паша за пчелните семейства от ранна пролет до късна есен. Средната надморска височина на района е 550 м и е съобразена с всички изисквания за развитие на биологичното производство.

Слаб сезон

Признава, че е изцяло са зависим от природата относно това от кой мед най-много ще извадят пчелите. Трудна беше тази година от гледна точка на климатични условия, споделя пчеларят. Добивите от мед са двойно по-ниски в сравнение с 2018 г. – средно около 80 кг на кошер, което е на половината в сравнение с 2018 г. Това обаче не намали цената на меда, посочва Цвятко Начев, който е съсредоточил производството само в мед и пчелен прашец. При лошо време пчелите боледуват повече от вароатоза. Лечението, което прилага Цвятко Начев, е с тимол или с мравчена и оксалова киселина.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА