Цените на твърдата пшеница в Италия се сринаха

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Зърнопроизводителите в Италия имат сериозни проблеми с ниските цени на зърното. През последните няколко седмици цената на твърдата пшеница пада и в момента е с 42% под стойността по същото време през 2015 г. и достига на нивото от преди 30 години. Земеделския министър на страната Колдирети подчерта сериозността на ситуацията в страната и обясни, че милиони хектари са изоставени, което застрашава производството на типични продукти като паста и хляб.

Спекулациите на банките са основна причина за ситуацията, каза Колдирети. Цените на земеделските стоки все повече не зависят от търсенето на пазара, каза той. В момента в страната килограм твърда пшеница се търгува за 18 евроцента, а хлебната достигна дори 16 евроцента, което е значително под производствените разходи. Същевременно цената на пастата се повиши с 500%.

Италия е водеща в производството на твърда пшеница в Европа. През последната година са засети около 1,3 млн.ха, а реколтата е 4,9 млн.т. Най-плодородните райони в страната са Апулия и Сицилия.

Министър Колдирети призова за среща с бранша, на която да бъде олсъдена кризисната ситуация в зърнения сектор. Той обяви, че ще бъдат предприети мерки в подкрепа на пазара и стопанствата. На първо място се създава работна комисия със задачата да подобри прозрачността при ценообразуването. Други мерки са насочени към укрепване на договорните отношения в земеделието, по-добър мениджмънт на качеството и развитие на възможности за избягване на риска при застраховане на земеделска продукция.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА