Стопани: Лошото време ще ни остави без сливи

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Очаква се повишение на цената на родния плод

Картината на сливопроизводството през тази година ще е много разнородна предвид динамичното време, което показа своя характер по време на цъфтежа и опрашването на сливовите дървета. В Пловдивдско например има места с щети, но има места, на които ще има и добиви, коментира пред Агрозона проф. Аргир Живондов от Института по овощарство в Пловдив. Първата причина за това явление са различните температурни условия, които имаше по време на цъфтежа. Някъде падаха минусови температури, на други места – не, допълни дългогодишният директор на института. Освен това се дължи и на сортовите особености на всеки сорт. Например, немският сорт „Йо-Йо“, един от нашумелите, модерни сортове, се оказа един от чувствителните на пролетни мразове и градините от този сорт са без реколта, докато „Стенлей“ си дава нормална реколта. Той е номер едно, масово разпространен, а тази година се потвърди неговото предимство и това, че заслужава повече. Това е традиционен, не много нов американски сорт, каза още проф. Живондов. У нас го има от 40 години и посадъчен материал от него може да се намери в Института по овощарство в Пловдив.

Според експерта в някои райони на Пловдивска област реколтата ще е нулева, но при други ще е нормална и ще могат да се приберат по около 2 тона плодове от декар.

В Троянско обаче положението ще е различно. Там тазгодишната сливова ракия ще се приготвя от купени сливи, оплакват се стопани. Категорично няма да има реколта с изключение на единични дървета на по-закътани места в региона. Причина може да се търси в ранните пролетни студове, които са били последвани от ограничено количество дъждове по време на цъфтежа. Така дърветата не са били опрашени, а по-късно е последвало и измръзване. Очаква се там добивите да са до 20% от количествата при нормални години.

В района на Плевен също няма реколта от сливи поради лошите климатични условия. Това сподели Георги Георгиев, който отглежда 30 дка сини сливи.

И в Добрич няма да приберат качествени плодове, тъй като студовете в ранна пролет са лишили дръвчетата от сливи. Веселин Черкезов от „БиоФрутс“ коментира, че през тази година няма да берат сливи с изключение на няколко млади дръвчета от ранен сорт. „Кайсиите също бяха ударени от сланата, но в сравнение с миналата година, когато пак имаше повреди, сега стопаните са прибрали около 20% плодове“. Предприемачът прогнозира, че ще има увеличение на цената на родния плод предвид лошата реколта, която се очертава.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА