Рисковете за физическото и психическото здраве нарастват с всеки качен килограм

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути
  • Г-н Пападимитракос, какви са препоръките Ви относно храненето на децата в 3-7-годишна възраст?
  • 3-7-годишната възраст е важен период най-вече за изграждането на правилни хранителни навици на децата. Това е периодът, през които децата започват да участват съзнателно в процеса на хранене, да проявяват предпочитания и претенции. Ролята на родителя тук е много важна, защото трябва да има грижата да се стреми максимално да разшири вкусовата палитра на детето и да му помогне да открие колкото може повече вкусове. Колкото повече вкусове опитва детето, толкова по-вероятно е то да открие това, което го задоволява, и по пътя на логиката, колкото по-разнообразно е едно хранене, толкова по-вероятно е то да бъде пълноценно. Създаването на навика за редовно хранене на умерени достатъчни порции до голяма степен се изгражда именно в детските градини. Заради разнообразието не трябва да се изключват групи храни, не трябва да се подържат крайни гледни точки и някоя храна да се определя като вредна. Няма вредна храна – всичко е въпрос на количество и честота в менюто. Трябва да храним децата максимално разнообразно и да ги запознаем правилно с различните групи храни. Децата се нуждаят от всичките групи храни – въглехидрати, протеини, мазнини. Всеки родител и държавата трябва да търсят най-добрите източници за тях. Хлябът, бобовите, месото, рибата, разнообразието на плодове и зеленчуци трябва да са неизменна част от тяхното хранене. И както обичам да казвам, детското хранене не е детска работа. Детското хранене е инвестиция в физическото и психическото здраве на децата ни.
  •  Какви са наблюденията Ви относно хранителните навици на децата и какъв е процентът на затлъстяване сред тях?
  • Хранителните навици на децата се променят, когато постъпят в училище след градината и след организираното хранене. Изглежда, че в момента, когато родителите поемат контрола над храненето на детето, нещата се провалят. Родителите не са виновни и съм сигурен, че няма родител, който да не иска детето му да бъде здраво, но, просто самите те нямат правилните хранителни навици, правилната информация и съответно няма как да ръководят такъв сложен процес. За радост в кабинета ми идват все повече родители с желанието да променят себе си и така да променят и храненето на децата си, защото няма нищо по-ефективно от личния пример на родител.

За съжаление процентът на затлъстелите деца нараства и вече представлява сериозен социален проблем. Рисковете както за физическото, така и за психическото здраве нарастват с всеки един качен килограм. Винаги съм вярвал, че това може да се промени, ако до родителите стигне правилната информация и те бъдат обучени за тази отговорна задача, а именно, храненето на техните деца.

  • Как трябва да се включи хлябът в менюто на децата?

Ако потърсим отговор на въпроса от какво се нуждаят децата, коя е тази храна, която може да осигури полезните и необходимите вещества за техния растеж, която да съдържа достатъчно въглехидрати, които да осигурят високите изисквания за енергия, достатъчно белтъчини и аминокиселини за изграждането на мускулатурата, витамини, особено от групата В, минерали като калций, калий, магнезий, натрий, фосфор и желязо, а, в същото време тази храна да е приятелска към тяхното нежно храносмилане и да е привлекателна и вкусна, неизбежно ще стигнем до хляба. През последните години имаше много опити хлябът да се демонизира и да се определи като отрова, да се посочи като основен виновник за детското затлъстяване, но той си остава важна храна и безспорно има място в детското хранене. Разбира се,  както всяка друга храна, той не може да бъде единствена и винаги количеството определя полезността. Разнообразието на храненето дава възможност то да бъде пълноценно и хлябът определено трябва да е част от него.

Ипократис Пападимитракос е дългогодишен консултант по хранене-психолог. Можете да се свържете с него на www.ipokratis.bg

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА