Рекордна реколта от шафран добиват стопани заради сушата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Рекордно висока реколта прибират производители на шафран у нас през настоящата стопанска година. Сухото време се отрязва много добре на добивите, не можем да смогнем да оберем полетата, разказа за „Агрозона“ Радко Кьосев, който е сред опитните производители на Crocus sativus в България.

В харманлийското село Славяново неговото семейство се грижи за 37 дка шафран. „Тръгнах с 10 дка шафран и постепенно увеличих площите. Това е максимумът, тъй като няма работници.“, посочва стопанинът и допълва, че между 120 000 и 160 000 цвята излизат от декар. В момента е пикът при брането на минзухара, а прибирането завършва в средата на ноември. След преработка и пакетиране в малкия цех близалцата се продават на местния пазар и в чужбина. Разфасовките варират от 0,5 гр. до 15 грама, в зависимост от търсенето. Радко Кьосев е категоричен, че държи на изкупна цена от 30 лева на грам шафран, всички други оферти са под себестойността на продукти, според стопанина.

Пазарът на шафран е добър. Хората го търсят заради добрата му слава на лек при редица здравословни проблеми като диабет или кървящи венци, подобрява зрението.

През последните две години Радко Кьосев продава и луковици, които са в три размера: малки, средни и големи. На четвъртата година от засаждането на шафрана културата трябва да се подмени и да се засадят нови луковици, посочва стопанинът. Минималната инвестиция в засаждането на шафран е около 6 000 лв., а необходимата минимална площ за рентабилно отглеждане е 1,5 дка – 2 дка, по думите на Радко Кьосев. „Някои колеги в България създадоха условия за напояване, но според мен не са оправдани.“, казва той.

„Тази година браним полетата от къртица, мишки, зайци. Справяме се както можем. Интересувал съм се от възможности за застраховка, но те са смешни.“, казва стопанинът.

През пролетта на 2019 г. имаше опити да се основе асоциация на производителите на шафран, но в момента идеята е в застой, разказва стопанинът. Би било добре министерство на земеделието да признае необходимостта от финансиране на отглеждането на шафран, така е в съседните ни страни, казва Радко Кьосев. Към момента той получава подпомагане като регистриран земеделски производител, очертава площите и ги декларира като цветя, рязан цвят.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА