Проф. Валентин Кацаров: Водата е един от най-опасните преносители на АЧС

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Кръв, тъкани, преболели животни, месни продукти и замразено месо са най-титулуваните преносители на болестта Африканска чума по свинете. Зад ъгъла обаче дебнe още по-голяма опасност, а това е именно водата, която пият животните. Оказва се, че питейната вода, която стига до прасетата може да задържи преносителя на болестта в продължение на цели шест месеца. Предвид появилите се информации за изхвърляни трупове на прасета в Дунав или пък загробването им в подпочвени води, това може да се окаже много голяма заплаха за разпространението на вируса у нас.

„Има различни изследвания в какви среди колко издържа заразата. Например, във фекалната маса вирусът може да престои в границите до 10-14 дни. Чрез нея също е възможно да се разнесат причинителите на заболяването. Да не говорим за меса в прясно състояние, в замразена форма – там може да се стигне до месеци и години издържане на бактерията“. Това коментира пред нас  проф. Валентин Кацаров, ръководител секция Свиневъдство в Тракийския университет.

Едрите ферми най-застрашени

Според проф. Кацаров голяма част от едрите животновъдни ферми имат и се снабдяват с вода от земни сондажи. Към момента най-застрашени са тези около румънската граница и Дунав, но вирусът вече навлезе и в Плевенско. Там има струпване на промишлени свинекомплекси и голяма част от водата, която ползват както за технологични, така и за питейни нужди, идва от тези сондажи. Би могло да се очаква, че те ще бъдат най-застрашените в това отношение.

Качеството на водата за напояване обаче се следи, категоричен е професорът. Има длъжностни лица, които периодично взимат водни проби и изследват за необходимите стандарти. Следи се съдържанието на нитрити, нитрати. Има и стандарти, на които трябва да отговаря водата за свинефермите.

Припомняме Ви, че в края на миналата година, бившият земеделски министър Румен Порожанов съобщи, че е възможно чрез водата да са се заразили големи свинекомплекси в Румъния.  „Едно от съмненията е, че това може да е станало чрез заразяване на водата, защото няма как по друг начин едновременно да се заразят и трите комплекса“, каза тогава Порожанов.

Загробването на диви свине може да зарази подпочвените води

“Особено притеснителни са подпочвените води. Когато се загроби едно прасе е твърде възможно вирусът да проникне във водата и оттам да зарази прасетата в индустриалните свинеферми”, коментира от своя страна Милена Митова, ръководеща свинекомплекс с 12 хиляди прасета поголовие в Търговищко.

Според изискванията, ако се констатира огнище на АЧС в стопанството то всички животни трябва да бъдат загробени в обекта. “При положение, че ползваме подпочвени води обаче е много вероятно да заразим водата. Държавата казва, че това, което е било във фермата трябва да си остане там, за да се не се разпространи болестта. Завъртаме се в един омагьосан кръг, от който няма излизане”, категорична е Митова. Според нея, по този начин от едно стопанство заразата може много лесно да достигне до друго.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА