Проби от над 10 хиляди глигана са подадени чрез Модул „Лов“ за 45 дни

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

„Постъпилите в държавните лаборатории, акрадитирани за изследване на Африканска чума по свинете (АЧС), проби от диви прасета до средата на сезона за групов лов, са 10 041, като в Модул „Лов“ са отразени 8132 проби, а 1900 не са“, информира за „Агрозона“ проф. Паскал Желязков, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). „Досега в лабораториите са установени 21 положителни проби. От тях 9 са отразени в модула, 7 са отразени на друго място и 5 не са отразени в модула“, допълни той.

„Постъпилите проби за трихинели в лабораториите са 7277. От тях 5696 са отразени в Модул „Лов“, 1581 не са отразени. От тези 7 хил. 50 проби са положителни за трихинели. От тях на 44 им е отговорено веднага в модула, на другите 6 им е изпратено писмо, тъй като ние не можем да получим информация откъде е постъпила тази проба“, коментира проф. Желязков.

БАБХ създаде и въведе в експлоатация софтуерно приложение Модул „Лов“ в работата на всички лаборатории, извършващи такива изпитвания. 12 са държавните акредитирани лаборатории, които изследват за трихинелоза. Те са разположени във Враца, Габрово, Варна, Шумен, Благоевград, София (две лаборатории), Пловдив, Стара Загора, Хасково, Сливен и Велико Търново. Частни акредитирани лаборатории, които работят с Модула, също ще могат да изпитват проби за трихинелоза. Трите акредитирани лаборатории от системата на БАБХ, които изследват за АЧС, са в градовете София, Велико Търново и Стара Загора.

Данните за пробите се въвеждат от ловците в Модул „Лов“ в електронен формат през мобилно устройство, вместо на хартия. Всяка проба е обозначена с баркод, чрез който тя се идентифицира при постъпване в лабораторията. След изпитването резултатът се въвежда отново в електронната система, като по този начин подателят може веднага да получи информация за него чрез своето мобилно устройство. Резултатът може да бъде проверен също и на сайта на БАБХ. Заради честа липса на достатъчно материал за изследване модулът бе преработен, като в него вече подателят може автоматично да получи информация за това.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА