Пазарът за изкуствен интелект в земеделието ще достигне 4 милиарда щатски долара до 2026 г.

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Предвижда се пазарът на изкуствен интелект в земеделието да нарасне от приблизително 1 милиарда щатски долара през 2020 г. до 4 милиарда щатски долара до 2026 г. Също така се очаква, между 2020 и 2026 година делът на селскостопанския сектор на изкуствения интелект да расте с 25% годишно. Това заяви Бернар Адер, вице-президент на КОПА-КОДЖЕКА по време на бизнес форум, организиран от COGECA и посветен на изкуствения интелект в системата за хранителни продукти.

„Вече не е време да обсъждаме апетита на фермерите към тези технологии- повечето от нас използват едно или няколко решения за изкуствен интелект, дори без да са наясно с това. Използваме инструменти за наблюдение, мобилни приложения, софтуер, роботи, свързано оборудване и т.н. Изследователите изчисляват, че до 2050 г. средната ферма се очаква да генерира средно 4,1 милиона елементи на данни всеки ден. За мен най-важният въпрос, на който ще трябва да отговорим колективно, е „Какво би означавало успешното развитие на изкуствения интелект за земеделието и веригата на стойността на храните?“ След като видях толкова много примери и приложения по време на бизнес форума, мисля, че е важно ние, фермерите, да сме движеща сила в тази еволюция“, посочи още Бернар Адер.

„В бъдеще изкуственият интелект ще остане инструмент, който по същество не е добър или лош, той е това, което успеем да направим с него. Следователно не става въпрос да бъдем технофили или технофоби, но е политически важно да определим какъв вид изкуствен интелект искаме в Европа. Трябва да подкрепим бума на европейските компании и стартиращи фирми, които ни се струват най-обещаващи, за да видим успеха на европейските шампиони в сектора. Днес американският континент е напред и страните от азиатско-тихоокеанския блок също могат да ни изпреварят в близко бъдеще“, каза още вице-президентът на КОПА-КОДЖЕКА.

„С този бизнес форум демонстрирахме, че агрокооперациите могат да превърнат традиционните бизнес модели и конвенционалните селскостопански дейности в интелигентни. Нуждаем се обаче от благоприятна регулаторна среда, която да стимулира нашите инвестиции и да проектира нашите ценности към бъдещето. Нуждаем се от финансиране и схеми за подкрепа. Трябва да признаем стойността, която нашите кооперативни предприятия създават в полза на техните собственици на фермери, околната среда и потребителите“, по думите на експерта.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА