НСМ проведе тематична среща с демонстрации на добри практики по ПРСР (снимки + видео)

Васил Русев
Васил Русев
11 Минути

На 28 май в село Стефан Караджово, община Болярово, се проведе тематична среща и демонстрации на добри практики по Програмата за развитие на селските региони 2014-2020. Организатор на събитие бе Звеното за управление на Национална селска мрежа, а домакини бяха Николай Димов – фермер с над 20 г. богат опит в земеделието и Димитър Димов, който е второ поколение млад фермер, закърмен с животните и земята, избрал да последва пътя на своите родители, оценявайки перспективите за развитие на земеделието в България.

В рамките на тематичната среща над 30 фермера и представители на браншови организации дискутираха предварително определените теми за: „Предимствата и предизвикателствата при внедряването на нови технологии за възстановяване, опазване и укрепване на агроекосистемите“ и за „Перспективите и предизвикателствата на месодайното говедовъдство в България“. Участниците диксутираха и за ролята на ПРСР в насърчаването на производствената модернизация и диверсификацията, премствеността на поколенията, трансфера на новите технологии и иновативни идеи, споделяйки очаквания и надежди и за бъдещия програмен период след 2020 г.

След проведената тематична среща двамата домакини отвориха вратите на своите стопанства в село Стефан Караджово и съседните села на община Болярово, за да покажат как са реализирали на практика своите идеи за диверсификация и модернизация на стопанствата, благодарение на финансовата подкрепата по подмярка  4.1 от ПРСР 2014-2020.

Участниците направиха обиколка на говедовъдна ферма ET АГРОНОМ-ДИМИТЪР ДИМОВ, който започва да се занимава със земеделие през 2008 г., вдъхновен от успешния опит на семейното стопанство. Димитър избира да следва агрономство и защитава магистърска степен в Аграрния Университет в Пловдив.  Младият фермер стартира с производство на зърнопродукция и маслодайн

и култури, а няколко години по-късно започва да отглежда едър рогат добитък, с цел производството на мляко и месо. Следвайки пазарните тенденции и потенциал, младият фермер специализира в отглеждането на месодайно направление говеда от породите Херефорд и Ангус – животновъдният обект е в землището на село Вълчи извор, община Болярово.

Участниците се запознаха по време на теренната обиколка с опита на фермера в прилаганата технология за прецизно земеделие. Част от обработваемите земи в стопанството са с нисък производствен потенциал и попадат в райони с природни и други специфични ограничения. Други пък попадат в защитена зона от Националната екологична мрежа Натура 2000, поради което фермерът е задължен и спазва ограниченията за “Западна Странджа”. Макар да получава компенсаторни плащания по мярка 12 „Натура 2000“ и мярка 13 „Необлагодетелствани райони“ от ПРСР 2014-2020 стопанинът сподели, че търси начини за разрешаване на производствените ограничения и повишаване на своята конкурентоспособност, като поема не лекото предизвикателство с прилагането на съвременните технологии за прецизно земеделие, експериментирайки на част от площите си.

Демонстрирана бе добра практика от успешно реализиран проект на ET АГРОНОМ-ДИМИТЪР ДИМОВ по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства” на ПРСР 2014-2020, свързан с инвестиции в  закупуване на машини и оборудване, които да удовлетворят потребностите, свързани с качествено изпълнение на агротехническите мероприятия при производството на фуражни култури. Благодарение на финасовата подкрепа по подмярка 4.1 са закупени: тороразпръсквач, косачка, фуражораздаващо ремарке, претоварващо ремарке, сеялка за пролетни култури, колесен трактор, антена, софтуер за дисплей, верижно задвижване преден и заден мост, прикачен колесар, линия за обеззаразяване на семена и експресен анализатор за зърнени и маслодайни култури. За целите на проекта е назначен на пълен работен ден един работник, ангажиран в ежедневната работа в стопанството.

Участниците посетиха и месодайната говедовъдна ферма „АГРОЛЕС ДИМОВ“ ЕООД в село Стефан Караджово, собственост на Николай Димов, който разказа на началото на своята дейност през далечната 2001 година, когато стартира със зърнопроизводство и производството на маслодайни култури, както и за трудния път през 2004 г., когато експериментира с въвеждане на NoTill – технология.

Домакинът сподели, че стартира с отглеждане на едър рогат добитък през 2005. Николай Димов е един от първите ентусиасти в наши дни в страната, занимаващ се с месодайно говедовъдство, който разказа как през 2014 г. формира първото си стадо от 80 крави кръстоски от България и 20 юници Гаскон от Франция, а година по-късно създава стадо Абърдийн Ангус, 100 Pedigree крави с произход Германия, Чехия и Румъния и 4 чистопородни бика Абърдийн Ангус. Негативната тенденция за понижаване на цените на зърнено-житните култури, в съчетание с все по-засилващият се интерес към качествено говеждо месо довеждат до решението на Николай Димов да инвестира в нови машини, оборудване и чистопородни животни с цел диверсифицкация на производството си.

Високите очаквания на фермера за развитието на пазара и възможностите за подкрепа на неговите инвестиционни идеи го мотивират да кандидатства по подмярка 4.1 на ПРСР 2014-2020 и той реализира последователно два успешни проекта при 2-та приема за закупуване на модерни машини и оборудване за обезпечаване на развиващата се животновъдна дейност. Благодарение на финансовата подкрепа по подмярка 4.1 по първия проект са закупени: тороразпръсквач, фуражораздаващо ремарке, тороразхвърлящо ремарке, колесен трактор, почвоуплътнител, мини товарач, хедер подбирач, култиватор за предсеитбена обработка, мултифункционален надробител, зърносушилня и експресен анализатор за зърнени и маслодайни култури. По втория проект са подкрепени инвестиции за: фуражораздаващо смесително ремарке, сеносъбирач, косачки, сламопреса, лентова дъждовална машина, вертикална многостепенна помпа, дизел мотор помпа за захранване на две тръбно ролкови машини за дъждуване , фотоволтаична система за собствено потребление 30 kW. За целите на всеки един от проектите е назначен на пълен работен ден по един работник, ангажиран в ежедневната работа в стопанството.

Благодарение на новите инвестициите, финансирани по Програмата, стопанството обновява наличните производствени материални активи, подобрява качеството на произвежданите земеделски продукти,  хигиенните, ветеринарните, фитосанитарните, екологичните условия на производство. Това позволява на фермера да следва своята стратегия за развитие и паралелно с изпълнението на проектите по подмярка 4.1 той инвестира през 2017 г. в майки Месодаен Симентал от Германия и Майки Абърдийн Ангус, както и 8 бика от породите Абърдийн Ангус от Ирландия, Лимузин и Симентал.

 

Стопанинът разказа и показа на терен технологичния цикъл за отглеждане на месодайните породи говеда, посочи техните предимствата, изискванията за храненето, необходимото оборудване на животновъдния обекти, новите технологии за наблюдения на стадата като база за вземане на производствени решения, технологията за производство на фураж и силажиране, за значимостта на правилното хранене и правилното отглеждане на животните.

Теренна обиколка имаше и на площи с пасища. Николай Димов сподели опита си в управлението на пасищата, включително и за попадащите в Натура 2000 и в необлагодетелствани райони, за предизвикателствата при разчистването им и въвеждането им във вид, подходящ за използване от животните, разказвайки за култивацията, за избора на тревни смески и подсяване, както и за ефекта им в качественото изхранване на животните.

Добра практика бе представена и по мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР, по която стопанинът е бенефициент с 5-годишен ангажимент по направление “Контрол на почвената ерозия” и благодарение на която е превърнал част от обработваемите земи в постоянно затревени площи. Подчертан бе и позитивният ефект за животновъдните стопанства от подпомагането на производството на протеинови култури, допринасящо за автономията на животновъдството по отношение на режим на хранене, богат на протеини.

Николай Димов, който е с висше агрономско образование, подчерта, че за повишаване на своите знания и информация за новостите при селекцията, технологията на отглеждане, оборудването и техниката активно посещава международни специализирани селскостопански изложения в Европа, както и стопанства в ЕС и САЩ, благодарение на което трансферира новостите и добрите практики, адаптирайки ги към спецификите на своето стопанство в гр. Стара Загора.

Домакините убедиха всички, че земеделието е в кръвта им и независимо от тежките регулации, нестабилността на цените, все по-честите санитарни/фитосанитарни кризи и екстремни метеорологични събития, промените в европейската селскостопанска политика- те винаги ще се развиват и ще търсят нови решения за развитие, адаптация и пазарна устойчивост.

Споделеният богат опит и знания от фермерите-домакини на терен бяха прекрасна възможност за участниците да научат в детайли за добрите практики с потенциал за трансфер в други стопанства в България- както за повишаването на тяхната жизнеспособност и конкурентоспособност, така и за възстановяване и опазване на екосистемите, особено в контекста на все по-зелената ОСП. На финала Николай Димов сподели водещ за него мотив на Атанас Буров „Пазарът е равенство за всички. Там няма права, няма привилегии. Там има един закон, законът на високото качество.”

На фермерите бе предоставена възможност да се запознаят в реални условия с две истински вдъхновяващи истории, богати на добри примери и практики, но и на преодолени с много упорство предизвикателства и тежки административни процедури, а трансферът на знания чрез тематичните дискусии и демонстрации бе подходящата формула, ориентирана към нуждите на участниците да се учат един от друг и да обменят идеи, опи, знания и информация в реални производствени условия. Някои фермери изтъкнаха, че домакините вече са успели да запалят любовта към месодайното говедовъдството у други земеделци в страната.

https://www.youtube.com/watch?v=JjqBfa4ZHCc&feature=youtu.be

 

 

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА