Лозята ще стоят по-близо до ниви с пшеница и зеленчук

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

Проектът на Закон за виното и спиртните напитки е на разположение на сайта на Министерски съвет за обществени консултации. Документът урежда изчерпателно материята по отношение на организацията в лозаро-винарския сектор.

Предлаганият проект отменя действащия досега Закон за виното и спиртните напитки и ще регулира по нов начин обществените отношения, свързани с условията и реда за производството, получаването, преработката, етикетирането, търговията и контрола на гроздето, предназначено за производство на вино, вината, продуктите, получени от грозде и вино, плодовите вина, оцета, етиловия алкохол и дестилатите от земеделски произход, и на спиртните напитки, както и управлението и контрола на лозаро-винарския потенциал.

Приемането на нов закон е породено от следните по-важни причини:

Промяната е свързана и с необходимостта от изпълнение на препоръки от страна на Европейската комисия, следващи от констатации, че е нарушена процедура за официално нотифициране на действащия закон, съгласно Директива 98/34/EО на Европейския Парламент и на Съвета от 22 юни 1998 година за определяне на процедура за предоставяне на информация в областта на техническите стандарти и регламенти. Европейската комисия прави и препоръки по отношение на конкретни разпоредби, както и такива, свързани с неточно цитиране на разпоредби от европейското законодателство, които водят до разминавания между действащите правила на Европейския съюз и закона. В хода на проведената комуникация с Европейската комисия, и след направен анализ на отправените бележки, България е поела ангажимент да подготви нов законопроект, съобразен с констатациите, като след провеждане на предварителни консултации със службите на Комисията, да бъдат нотифицирани онези текстове, които съдържат технически регламенти, по смисъла на Директива 98/34/ЕО.

В закона е цялостно уредена новата система, въведена в Европейския съюз с Регламент (ЕС) №1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти. Тя е насочена към ограничаване на нерегулираното нарастване на броя на новите лозови насаждения посредством предпазен механизъм, основан на задължение за ежегодно предоставяне на разрешения за нови насаждения в размер до 1% от засадените с лозя площи към 31 юли на предходната година. Целта на въведеният механизъм е запазване на качеството и авторитета на вината, произведени в Европейския съюз. Периодът на действие на разрешителния режим за лозови насаждения в Европейския съюз е от 1 януари 2016 г. до 31 декември 2030 г., като правилата за прилагането му са изготвени така, че да осигурят прозрачна, справедлива и навременно функционираща система, адаптирана към нуждите на лозаро-винарския сектор и да предпазват производителите от неравнопоставеност и прекомерна административна тежест.

С приемането на новия закон се очаква да се гарантира безпрепятственото провеждане на политиката в лозаро-винарския сектор, производствения потенциал и контрола по спазването й, както и в областта на спиртните напитки. Продуктите от лозаро-винарския сектор следва да се произвеждат в съответствие с определени правила относно енологичните практики и ограничения, които да гарантират, че се отговаря на съображенията, свързани с общественото здраве, и на очакванията на потребителите по отношение на качеството и производствените методи.

Осигуряването на пространствена изолация на посевите представлява забрана за засяване на близкостоящи площи със същата земеделска култура с цел да се предотврати чуждо опрашване и влошаване сортовата чистота на семепроизводствения  посев. Това налага да се предвиди изискване за представяне в административното производство по Закона за закрила на новите сортове растения и породи животни или лицензионен договор с притежателя на сертификат, когато сортът е защитен. Определя се кой кмет е оправомощен да издава заповедта. Намалява се размерът на пространствената изолация по националното законодателство, с цел уеднаквяването му с този по европейското.

Проектът на Закон за виното и спиртните напитки е включен в Плана за действие за 2017 година с мерките, произтичащи от членството на Република България в ЕС и в Законодателната програма на Министерския съвет.

 

С приемането на новия Закон за виното и спиртните напитки се очаква да бъдат постигнати следните цели:

  1. Възвръщане на старите пазари на вино и спечелване на нови в рамките на единния пазар на ЕС и по света;
  2. Създаване на лозаро-винарски режим, почиващ на ясни, прости и ефикасни правила, подсигуряващи равновесие между търсенето и предлагането;
  3. Осигуряване на прозрачна, справедлива и навременно функционираща система за ограничаване на нарастването на броя на новите лозови насаждения, адаптирана към нуждите на лозаро-винарския сектор;
  4. Използване на референтни методи за изотопен анализ, като се улесни интерпретирането на резултатите от подобни анализи;
  5. Предотвратяване на измамни практики и постигане на прозрачност на пазара и честна конкуренция при производството на спиртни напитки, гроздо- и винопроизводството.
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА