Китайският изкуствен интелект спечели от ягодите и се цели към доматите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

В конкурс могат да участват всички напредничави изобретатели

През 2020 г. в Китай се проведе първият Конкурс за селскостопански изследвания и технологии Duoduo, в който участниците, разделени по отбори, трябваше да разработят система за изкуствен интелект, която да бъде приложена на практика в селското стопанство. Благодарение на изобретението на спечелилия отбор при отглеждането на ягоди с помощта на изкуствен интелект реколтата се повиши със 196,32% в сравнение с водещите фермери, които използват традиционни методи. През тази година организаторите на конкурса поставят още по-сложна задача: да се предостави решение за отглеждане на домати с по-висока реколта и по-добра хранителна стойност.

 

Кой може да участва

Агроплатформата Pinduoduo, Китайският селскостопански университет и Чжецзянският университет съвместно отправиха предизвикателството към иноватори на различна възраст в рамките на „Конкурса за селскостопански изследвания и технологии Duoduo“, съобщават от Beijing News.

За участие са поканени световни групи от млади селскостопански изследователи в сферата на точното земеделие, напредничави методи в храненето и смесени области, за да демонстрират иновации при отглеждането на супердомати.

Общият награден фонд на конкурса превишава 1 млн. юана (250 000 лева) и всички пари ще се използват за отборът победител. Заявки се приемат този месец.

„Pinduoduo се стреми да създаде по-открита и практична платформа от иновационни селскостопански технологии, за да вдъхнови учените от цял свят да постигнат уникални резултати. Двата отбора, които достигнаха до финала през миналата година, вече започнаха да изучават пътя на комерсиализация на своите решения“, каза Чжу Цзянчун, старши вицепрезидент Pinduoduo.

През тази година финалистите ще бъдат цели четири отбора, които ще бъдат избрани от жури. Те трябва да използват целия си цифров арсенал за производство на домати в оранжерия и внимателно да регулират елементите на средата на растеж като вода, торове, светлина и въглероден двуокис. Победителят ще бъде определен от група експерти и външна лаборатория.

Изследванията в областта на растениевъдството и храненето са едно от направленията на Pinduoduo.

Как се промениха навиците

„Пандемията от коронавирус още не е утихнала и обществеността все повече обръща внимание на качеството и безопасността на продуктите за хранене. Това изследване е особено важно именно в този момент. Основната движеща сила за по-нататъшното развитие на селското стопанство в Китай и в целия свят идва от разработването и приложението на иновативни технологии. Pinduoduo, като най-голямата в страната платформа за предаване на селскостопански продукти, стимулира внедряването на иновации“, коментира Чжу Цзянчун, старши вицепрезидент на Pinduoduo.

 

Модернизацията на стопанството е на преден план

Фактически, модернизацията на селското стопанство стана най-важният проблем на Китай. Целта на правителството на страната е всестранно съдействие за възраждането на селската промишленост, културата, екологията. Очаква се към 2025 г. да се постигне значителен прогрес в модернизацията на земеделието и селските райони, а модернизацията на селскостопанската инфраструктура да достигне ново ниво.

Ли Даолян, заместник председател на Консултативния комитет от експерти по цифровизацията на селското стопанство и селските райони към Министерство на селското стопанство и по делата на селските райони и професор в Китайския селскостопански университет, смята, че в близките 30 години селското стопанство на Китай ще претърпи огромни промени от традиционния модел към иновационно АПК.

Иновациите се внедряват бързо в практиката 

Ченг Бяо, който участва в първия конкурс на селскостопански изследвания и технологии Duoduo през миналата година, сега е добре известен на обществото. Цифровият план за засаждане на ягоди, изпълнен от него и членовете на неговия отбор, получава втората премия.

Ченг Бяо и членовете на неговия отбор регистрират компанията SmartBerry, за да комерсиализират моделите на алгоритми, схемите за контрол на водата и торовете и апаратното оборудване за собствената си разработка и да ги предоставят на производителите на ягоди из цялата страна. Системата получава признание от много ягодопроизводители и вече е внедрена в префектура Нуцзян в провинцията Юннан, град Цюцзин и други региони.

„Предполага се, че след още 3-4 години отборът ще може да получи доход от 10 млн. юана – казва Ченг Бяо. – Аз спечелих пари през миналата година и се надявам да продължа да печеля и тази година. Това мотивира производителите да продължат да инвестират.“

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама