Хоган: Очакваме на 1 януари 2021 г. да е готово всичко за стратегическите планове

Георги Узунов
Георги Узунов
6 Минути

Очаква се до 1 януари 20121 година да е направена необходимата подготовка и да са въведени в действие всички технологии, необходими за успешната работа по стратегическите планове. Това стана ясно от думите на комисарят по земеделие Фил Хоган по време на пресконференцията, която той даде вчера заедно с българският министър на земеделието Румен Порожанов в Брюксел след заседанието на Съвета на министрите. „Стратегическите планове по ОСП ще обхващат Първи и Втори стълб, на това не означава, че двата стълба трябва да бъдат одобрени по едно и също време. Първи стълб ще продължи да предоставя преките плащания, държавите членки надяваме се ще бъдат готови за плащанията, едва ли някой би забавил тези плащания за стопаните.“, уточни още Хоган. Той обяви, че още на 2 май ще бъде публикувана необходимата информация. „Секторните предложения надявам се също ще бъдат оповестени навреме.“, каза още еврокомисарят.

Директни плащания, климат и развитие на селските райони

Директни плащания, действия в областта на околната среда и климата, както и развитието на селските райони бяха основни теми на дискусии по време на февруарския съвет на министрите, който се проведе вчера.порожанов брюксел 02.2018

Директните плащания отдавна са основен елемент от ОСП. Подпомагайки доходите на фермерите от общността, директните плащания играят изключително важна роля за стабилността на доходите на стопаните. Те помагат да се гарантира производството на качествени храни във всички страни от ЕС. Комисията смята, че директните плащания могат да изпълнят своите задачи още по-ефективно, ако се опростят и бъдат по-целенасочени. Комисията предлага да се проучат редица мерки, за да се гарантира по-справедливо и целенасочено подпомагане на доходите на земеделските стопани. Например задължителен таван, прогресивно намаляващи плащания и по-силен акцент върху преразпределителните плащания, насочване на помощта към действителните земеделски стопани и намаляване на различията между различните страни.

Министър Порожанов потърси вчера от колегите си на съвета мнението им по два въпроса, свързани с дилектните плащания:

  • Как да бъда замислени и насочени директните плащания в бъдеще, така че да се осигурят по-справедливи резултати за земеделските стопани?
  • Как би могло да се подобри обвързаното с производството подпомагане, за да се постигнат целите на ОСП и повишаването на добавената стойност за ЕС?

Освен това той постави още един въпрос – как и на какво равнище да бъдат гарантирани мерките в областта на околната среда, за да се постигнат високите цели

Последната тема, по която министър Порожанов поиска мнение от другите министри е политиката в развитието на селските райони. Той формулира своя въпрос по следния начин – как да бъде допълнена,  модернизирана и опростена политиката за развитие на селските райони, за да допринесе за по-голяма устойчивост на икономиката в селските райони и за работните места в тези райони.

Преките плащания – към реални активни стопанства

„Продължихме дискусията за бъдещето на ОСП. Основните елементи – преките плащания, екологичните и климатичните действия и развитието на селските райони. Министрите се споразумяха по въпросите за преките и директните плащания, че са важен елемент от ОСП. Благодарение на подкрепата им фермерите могат да останат в сектора и да ни снабдяват с качествена храна. В бъдеще преките плащания трябва да бъдат опростени и да се отпускат само на реалните активни стопанства. Много министри потвърдиха, че директните плащания трябва да бъдат по-целенасочени към групи и области, където нуждите са по-високи.“, каза министър Порожанов след приключването на заседанието.

Унифицираният подход не е подходящ за всички

съвет министри брюксел
Четете още: Таванът на директните плащания трябва да се определя от държавата

Един унифициран подход не е най-подходящ за всички, държавите членки трябва да могат да избират най-добрият начин за гарантиране на справедливост и целенасоченост в национален контекст. Много министри посочиха по време на дебатите значимостта на обвързаните помощи и беше казано, че трябва страните да са по-целенасочени в екологичните цели. ЕС обаче също трябва да намери начин да насърчава земеделските стопани да използват практики в съответствие с екологичните цели.

Разисквано е също как да се направят инструментите по-ефикасни за бъдещата ОСП, за да подпомогнат развитието на селскостопанските райони. Има нужда да се работи върху заетостта, растежа , така хората  да останат там, стана ясно от думите на министър Порожанов.  Необходимо е да се наблегне още повече на биоикономическата стратегия.

България формално е съпричастна към по-голяма част от темите, които се обсъждат във Вишеградската група, каза още министър Порожанов по време на пресконференцията след заседанието на Съвета на министрите. Като председателстваща съвета, страната ни няма право да заема позиции и да изказва категорични мнения.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА