Финландия предлага нови варианти за финансиране на климатичните мерки

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

 

Финландското председателство на Съвета на ЕС предложи своя редакция на законодателното предложение на Комисията за Общата селскостопанска политика след 2020 г., относно определянето на процент за финансиране на целите на ОСП в областта на климата.

По време на последното заседание на Специалния комитет по селско стопанство Финландия предложи разпоредби, които може да заменят предложението на Европейската комисия за разпределяне на 30% от средствата от втори стълб (развитие на селските райони) за опазване на климата. Тъй като Стратегическият план на ОСП представлява „съгласуван документ, обхващащ интервенции по двата стълба“, финландското председателство предлага да се даде възможност на държавите-членки да избират между два възможни варианта.

Първият вариант е да се въведе един „общ (единен) процент“, посветен на целите в областта на климата, обхващащ целия стратегически план на ОСП, еднакво приложим за всички държави-членки. Вторият вариант на това предложение е да се осигури „фиксирана сума“ на финансиране за всяка държава-членка в рамките на стратегическия план за ОСП.

С други думи, държавите-членки да изберат сами дали да приложат един общ процент или фиксиран размер на финансирането, обхващащ двата стълба, като въпросната държава-членка би могла да избере една или повече интервенции по стълб I или стълб II, или и двата стълба, които биха допринесли за постигането на този процент или сума.

Това би означавало, че държавите-членки биха могли да избират онези интервенции, които им подхождат най-добре в контекста на техните национални условия, без да се налага да избират между интервенции в първи или втори стълб. Целта е да се осигури „по-голяма гъвкавост“ при изготвянето на стратегическия план за ОСП, съобщават от Министерство на земеделието, храните и горите.

Мнозинството държави-членки изразиха интерес и положителна нагласа към новото предложение, като подчертаха, че е възможно да има затруднения свързани с определяне на самия процент и обхвата на интервенции, които ще бъдат определени като допринасящи към този процент. Според държавите-членки, решение за определяне на конкретен размер на този процент може да се вземе само след споразумение по МФР 2021-2027.

Темата ще бъде предложена за обсъждане също на следващото заседание на Съвета на министрите, предвидено на 18.11.2019 г.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА